Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,29 / Satış: 5,31
€ EURO → Alış: 6,00 / Satış: 6,03

ANKARA’DAKİ CERATTEPE DAVASI

ANKARA’DAKİ CERATTEPE DAVASI
  • 19.04.2018
  • ANKARA’DAKİ CERATTEPE DAVASI için yorumlar kapalı
  • 1.140 kez okundu
Reklam

20180418_103044a1

Cerattepe’de verilen yaşam ve doğa mücadelesine karşı direnen Artvin halkıyla dayanışma için 17 Şubat 2016 tarihinde Cengiz İnşaatın önünde basın açıklaması yapmak isterken polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan doğa dostlarının yargılanması Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesin’de başlandı.

Mahkeme’de, haklarında dava açılan Nebiye Merttürk, Demir Akın, Osman Nuri Orhan ve Alper Akın’ın yanı sıra çok sayıda Artvinli hazır bulundu.

Ayrıca yargılanan doğa dostlarının savunmalarını üstlenen Av. Ömer Faruk Eminağaoğlu, Av. Mehmet Suat Alaybeyoğlu, Av. Hakan Canduran, Av. Mustafa Kemal Karahan, Av. Bekir Latif Gerez ve Av. Nuran Özdoğan’da mahkeme de hazır bulundular.

P9860495a

Haklarında dava açılan doğa savunucuları ile avukatlarının mahkemede yapmış oldukları savunmaları ve mahkemenin kararını aynen yayınlıyoruz:

Birsen Kaya Altınörs’ün savunması:
Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum, ben Artvinliyim, Cengiz holdingin Artvin bölgesinde madencilik faaliyeti yaptığını herkes bilir, bu faaliyet Artvin’in doğasına zarar veriyordu, bunu protesto etmek amacıyla bir araya
geldik, bu hak bize anayasa ile tanınıp güvence altına alman demokratik bir haktır, yaptığımızın suç-
olduğunu düşünmüyorum, aksine bizim burda olmamız hatalıdır, ayrıca sanık Demir Akın benim
yanımdaydı birlikte alındık, kendisi son derece kibar bir insandır, Demir abinin İçişleri bakanına
yönelik hakaret içerikli bir sözü olmadı, biz Artvinliler olarak doğanın talan edilmesine, bitki
çeşitliliğinin yok edilmesine karşıyız, bunada izin vermeyeceğiz, ben hükmün açıklanmasının geri;;
bırakılması kararının uygulanıp uygulanmamasmdaki görüşümü daha sonra bildireceğim.

P9860491a1

Demir Akın’ın savunması:
Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum, ben
Artvinliyim 1988 yılında MTA tarafından yapılan araştırma sonucunda Artvin bölgesinde maden
sahası bulunmadığı belirtildi, bir kaç yıl sonra bu raporu düzenleyen kişinin bir yakını Artvinli
bölgesinde ön arama ve işletme ruhsatı aldı, bu şekilde faaliyetler devam etti, daha sonra yürüyüp dağılacaktık, polis Kader sokağa girmemize izin vermedi, Cengiz inşaatın binası Kader sokak üzerindedir, biz en doğal hakkımız olan yürüyüş ve seyahat hakkımızın ihlal edildiğini düşündük, bunu polislere de ilettik ancak yinede izin verilmedi, bize yönelik polis zor kullandı, ben bu hakkımızın anayasa ile güvence altına alındığını düşünüyorum, ben İçişleri bakanına yönelik hakaret suçlamasını kabul etmiyorum, bu olaydan 1 gün önce Cerrahtepe’de protesto  hakkını kullanan insanlara yönelik olarak vurun geçin şeklinde bir söylemde bulunmuştu, bunun üzerine halka gaz ve
mermi sıkıldı, yine Cengiz inşaat yetkilisinin kamooyuna yansıyan toplumda nefret doğuran birli
sözünü de bildiğim için ben iddianamede belirtilen aşağılık sözünü Cengiz holding yetkilisine yönelik ;
söyledim, İçişleri bakanını kast etmedim, ben jeofizik mühendisi olarak görev yaptım, 10 yıl heyelan
üzerine araştırmalar yaptım, Artvin bölgesi heyelanlı bir bölgedir, bu faaliyetlerin heyelan riskini
artırdığını bildiğim için bu protestolara katıldım, yine yargı kararları da Artvin halkının talebi!!
doğrultusundaydı,   bunlarda  benim  protestoya katılmamı   sağladı,   hükmün  açıklanmasının   geril
bırakılmasına yönelik talebimi daha sonra bildireceğim dedi.

P9860492a1

Osman Nuri Orhan’ın savunması:
Olay diğer iki sanığın anlattığı şekilde
gerçekleşmiştir, bende Artvinliyim Cengiz holdingin Cerrahtepe bölgesinde maden aramasını protestqj|
amacıyla bende olay yerinde bulundum, biz demokratik protesto hakkımızı kullanacaktık, ancak polis
buna izin vermedi yolu kapatmıştı, polis bizim paldır küldür üzerimize geldi, hattârbîrârkadaşımızmdarı
kolu kırıldı, polis bize dağılm uyarısı yapmadı, biz yürümek istiyorduk, keyfi bir şekilde üzerimize
geldi, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yönelik talebimi daha sonra bildireceğim dedi.

P9860496a1

Alper Akın’ın savunması:
Ben Artvinliyim, Artvin’in bu duruma düştüğü halini protesto amacıyla demokratik ve anayasal hakkımı kullanmak için olay yerinde bulundum, ben polisin dağılmamız yönünde bir açıklamasını duymadım, diğer sanıkların savunmalarına da katılıyorum, olay onların anlattığı şekilde gerçekleşmiştir, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yönelik talebimi daha sonra bildireceğim dedi.

 

Avukatların Savunmaları

Av. Ömer Faruk Eminağaoğlu:
Müvekkillerin üzerlerine atılı suçun unsurları oluşmamıştır, olay günü tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara’da da Artvin halkı Cerrahtepe’deki maden işletilmesini protesto amacıyla toplanmıştır, Cengiz inşaatın binası]! Ankara’da olduğu için müvekkiller basın açıklamasını Cengiz inşaatın binasının önünde yapmak istemişlerdir, polis buna engel olmuş uyarı yapmadan da kitlenin üzerine gelmiştir, sonradan polis tarafından yapılan uyarıyı da kitle duymamıştır, dosyaya sunulan DVD’den de anlaşılacağı üzere basmjf açıklaması yapan sanık Demir Akm’m içişleri bakanına hakaret içerikli bir sözü yoktur, kullandığı|| aşağılık kelimesi Cengiz inşaat ile ilgilidir, C. Savcısı anlam bütünlüğüne dikkat etmeden İçişleri bakanına hakaret edildiğini iddia etmiştir, oradaki konuşmasında İçişleri bakanı ve kaçak saray ifadesjfc vardır, cümlenin başı bu aşağılık sözü basın açıklamasının yapıldığı yer olan Cengiz inşaatı kast etmiştir, Cengiz inşaat yetkilisinin şikayeti yoktur, yine Cengiz’e yönelik farklı yerlerde de sözler söylenmiştir, muhatap Cengiz’dir buna ilişkin çıktıları dosyaya sunuyoruz, suçu kabul etmemekle birlikte Avrupa insan hakları mahkemesinin uzan Türkiye kararında aşağılık sözünün kamooyuna malomuş kişilere söylenmesi durumunda suçun oluşmayacağına karar vermiştir, tüm bu nedenlerden dolayı müvekkillerin beraatine karar verilmesini istiyoruz dedi.

Av. Tonguç Cankurt:
Ayrıntılı savunmamızı daha sonra yapacağız ancak iddianamedeki eksiklikleri şu an anlatmak istiyorum, öncelikle iddianamede olayın anlatımı polis fezlekesine ve olayın gelişimine uygun değildir, çünkü hem tutanaklarda hem polisSj fezlekesinde Kader sokağın polis tarafından kapatıldığı belirtilmesine rağmen iddianamede müvekkillerin Kader sokağı kapattığı belirtilmiştir, yine iddianamede müvekkillerin hangi eylemlerinin 2911 sayılı kanunun 23 maddesindeki hangi hallere aykırılık teşkil ettiğfjl açıklanmamıştır, yine müvekkillerden Furkan Bircan’m bu olaylar esnasında kolu kırılmıştır, ifadesi esnasında kolunun kırılmasından kaynaklı şikayetini belirtmiştir, C.  Savcısının Furkan’a yapılan yaralama eylemi ile ilgili dosyayı tefrik edip gereği için Memur suçları bürosuna göndermesi gerekirken görevini yerine getirmemiştir, bu C. Savcısı ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız, müvekkillerden Furkan Bircan ile Nebiye Merttürk’ü de önümüzdeki celse hazır edeceğiz dedi.                                                                                 ||

Av. Nuray Özdoğan
Diğer meslektaşlarımın beyanlarına aynen  katılıyorum,   ayrıca  müvekkil Beyza  Zeyno   Bayramoğlu  Artvin   Cerrahtepe’deki  ikinci protestoya katıldığında polis orantısız güç kullanımı nedeniyle^ağır şekilde yaralanmıştır, ikincf| ameliyatı olduğundan duruşmaya katılamamıştır,  önümüzdeki celse hazır edeceğiz, müvekkiller anayasaya protesto hakkını kullanmıştır, müvekkil Beyza Zeyno Artvin’deki olayda yaralandığı için biz bu olaydan kaynaklı İçişleri bakanını ve Artvin valisi ile kamu görevlileri hakkında çeşitli kereler suç duyurusunda bulunduk, aslında müşteki durumunda bulunan müvekkil Beyza Zeyno olaydan iki yıl sonra sanık durumuna getirilmiştir, bu dava gösteri hakkının ihlalidir, Cengiz inşaatın menfaatinin i korunması söz konusudur, halkın menfaatlerini koruma zorunluluğu yasalarla mevcut olan kamu görevlilerinin bu müdahalesi hukuka aykırıdır, sanık Demir Akın’a yönelik hakaret iddiası ile ilgilip diğer meslektaşımın savunmalarına aynen katılıyorum, Avrupa insan hakları mahkemesinin Sarkozylf kararı buna örnektir, müvekkil Osman Nuri orhan hakkında Ankara üniversitesi Ziraat fakültesince bu olaydan kaynaklı disiplin  soruşturması yürütülmesine dahi gerek duyulmamıştır, biz başka birjjf araştırma yapılmadan derhal beraat kararı verilmesini istiyoruz bu olmadığı takdirde kamu görevini ihlal eden görevliler hakkında mahkemenizce suç duyurusunda bulunulmasını yine Cerrahtepe’deki olaylar nedeniyle İçişleri bakanı, Artvin valisi hakkında soruşturma olup olmadığının sorulmasını yine dosyada bulunan DVD çözümlerini kabul etmiyoruz hatalıdır dedi.

Av. Hakan Canduran:
Cerrahtepe’de doğa katledilmiştir, buna karşı bedenini koyan halkta katledilmiştir, bunları protesto için toplanan 30 kadar kişi polis tarafından kolu kırılıp darp edilmiştir, protesto hakkı dahi kullandırılmamıştır, kamu görevlilerinin görevlerini kötüye kullanması nedeniyle müvekkillerin derhal beraatlerine karar verilmesini istiyoruz dedi.

Av. Mehmet Suat Alaybeyoğlu:
Sanıkların ve meslektaşlarımın yapmış olduğu savunmalara aynen katılıyorum, şu aşamada ekleyeceğimiz bir husus yoktur dedi.

Tüm sanıklar müdafi Av. Mustafa Kemal Karaharfdan soruldu : Sanıkların ve meslektaşlarımın yapmış olduğu savunmalara aynen katılıyorum, şu aşamada ekleyeceğimiz bir husus yoktur dedi.

Av. Bekir Latif Gerez:
Sanıkların ve meslektaşlarımın yapmış olduğu savunmalara aynen katılıyorum, şu aşamada ekleyeceğimiz bir husus yoktur dedi.

KARAR

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:                                                                         J|

1-Sanıklar Furkan Bircan ve Nebiye Merttürk ile Beyza Zeyno Bayramoğlu’nun sanıklar müdafileri tarafından hazır edilmeleri halinde önümüzdeki celse savunmalarının alınmasına,

2-Çağrı kağıdına rağmen gelmeyen Mert Atmaca, Kadir Yalçın ve Nuray Yalçm’m zorla
getirilmelerine,                                                                                 f|

3-Tüm sanıklar müdafi Av. Nuray Özdoğan’m kamu görevlileri hakkmda suç duyurusunda
bulunulmasına yönelik talebinin kendileri tarafından da yapılabileceği ve dosyanın halen derdest
bulunması nedeniyle reddine,                                                                                 S

4-Cerrahtepe olayları nedeniyle İçişleri bakanı ve Artvin valisi hakkında soruşturma bulunup
bulunmadığının dosyamıza bir katkısının bulunmayacağından bu talebin reddine,                                                                                  i

Bu nedenle duruşmanın 02/10/2018 günü saat 09:50 bırakılmasına karar verildi. 18/04/2018

 

 

 

Reklam
BU GÖRÜNTÜLERE AKP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ZENGİN “TELAŞ” YORUMU YAPTI
AKP Genel Başkan vekili ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanlarından Özlem Zengin,  polisin cinsel tacizine uğrayan Meral Demirel’in ortaya çıkan görüntülerini “telaşın...
“KOALİSYON KORKUSU POMPALAYANLAR ŞİMDİ İTTİFAK YAPMADAN SEÇİME GİREMİYORLAR”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, merkeze bağlı Aktaş beldesini ziyaret etti. Belediye Başkan Adayı Yaşar Çamur’a destek isteyen Gürer; iktidarın tarım...
“DENİZİ DOLDURDUK, TEMELLERİ TUZLU SUYA KURDUK!”
Dolgu Sahası İçin Defalarca Uyaran Yazıcı, Bir Kez Daha Tehlikeye Dikkat Çekti… Rize’deki dolgu sahası için sürekli uyarılarda bulunan İnşaat...
NASIL, HAYALLER GERÇEK OLUYOR MU?
Rize’de 10 Kişilik İşe 12 Bin 571 Kişi Başvuru Yaptı… Ülke Genelinde   İşsizlik Oranı Yüzde 12,3’e Yükseldi… İktidar partisinde...
CİMER’E GÜNDE ORTALAMA 10 BİN ŞİKÂYET GİDİYOR…
Geçen yıl yaklaşık 3.5 milyon başvurunun yapıldığı CİMER’e günde ortalama 10 bin şikâyet gidiyor… CİMER’e şikâyet yağıyor  Gürer: “Cumhurbaşkanına ulaşan başvurular, sistemdeki sorunların yansımasıdır..” Cumhurbaşkanı Yardımcısı...
TANZİM SATIŞLA TANZİM EDİLEN SATIŞLAR MI YOKSA SEÇİM Mİ?
Son günlerde eski bir uygulamanın kötü bir kopyası yeniden gündemde; tanzim satış! İktidar yükselen enflasyonla birlikte tırmanan gıda fiyatlarını aşağıya...
SÜBVANSİYON NEDİR BİLİR MİSİNİZ?
Sübvansiyon nedir bilir misiniz? Sübvansiyon; Demokratik ülkelerde, çeşitli üretim mamüllerinin, tüketim esnasında, piyasanın dar gelirlileri ezmemesi adına korumak için, aradaki...
CHP’DEN GÖRME ENGELLİLER İÇİN OY PUSULASI TEKLİFİ
CHP, görme engellilerin gizli oy ilkesinin ihlal edilmemesi amacıyla Braille alfabesi ile hazırlanmış oy pusulası, şablon ya da benzer yöntemlerle...
‘KADRO VERDİK’ DİYE İŞÇİLERİ AZARLAYAN ERDOĞAN’I ULAŞTIRMA BAKANI YALANLADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas’ta konuşuyor: ‘KİT falan hepsinin kadrosunu verdik. Bizden bir şey beklemeyin. Her şeyi verdik.” Ulaştırma ve Alt Yapı...
BAŞKENTTE CERATTEPE BASIN AÇIKLAMASI
Haber: Rasim Yılmaz / Ankara 16 Şubat 2016 Cerattepe büyük direnişinin yıldönümü nedeniyle 16 Şubat 2019 Pazar günü diğer illerle...
AMİK GÖLÜ KURUYUNCA BEYAZ ADAM ANLAYACAK!
İnsanoğlu Amik Gölünü kurutmaya çalışıyor. Uzunluğu 16 km, genişliği 10 km, çevresindeki bataklıklarla beraber 310 bin kilometrekarelik alan kurutularak tarım...
ERDOĞAN, TUNCELİ’DE SOĞUKTAN DONARAK ÖLEN 2 VATAN EVLADINI ACABA HİÇ DÜŞÜNDÜ MÜ?
AKP Genel Başkanı Yozgat’ta mermi ile domatesi aynı kefeye koyup diyor ki: “Biz bunu yaparken birileri bizi farklı yerlerden vurmaya...
YÜZ İSTEDİ VERDİK. ŞİMDİ DE ASTARINI İSTİYOR ONU DA VERDİK. YÜZSÜZ KİM!
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Erdoğan Demirören’e ait şirket İDDİA ihalesine girdi ve ihaleyi aldı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım...
DEPREM TOPLANMA ALANLARI BİLE AVM OLDU: YÜZDE 900 ARTIŞ
CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca tarafından hazırlanan “Beton Ormanı Raporu”na göre 16 yıllık...
KARTAL’DAKİ ÇÖKEN BİNAYLA İLGİLİ NEDEN YAYIN YASAĞI KONDU
Kartal’da çöken e 21 kişinin öldüğü binanın kaçak katlarına AKP’li eski belediye başkanı Mehmet Sökmen döneminde izin verildiği, daire sahiplerin...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ