Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

HDP’nin baraj altında kalması AKP – MHP koalisyonuna 70-75 vekil hediye etmektir Gelen Kutusu x

HDP’nin baraj altında kalması AKP – MHP koalisyonuna 70-75 vekil hediye etmektir  Gelen Kutusu x
  • 07.05.2018
  • HDP’nin baraj altında kalması AKP – MHP koalisyonuna 70-75 vekil hediye etmektir Gelen Kutusu x için yorumlar kapalı
  • 159 kez okundu
Reklam
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Beştaş, şöyle konuştu:
Dün seçime 50 kala bir manifesto yayınlandı, herkes dikkatle televizyonlarının başına kuruldu. Tek bir televizyon yeterliydi gerçi bütün televizyonlar ilçe kongrelerine kadar canlı veriyor zaten. Aynı karelerle izlendi.
Manifesto manifesto özelliğine sahip değildi. Yeni bir şey duymadık. Kürtlere ve muhaliflere ölüm gözyaşı ve kan, temel mottolardan biriydi. Ayrıca sanırım anketleri çok kötü ve bu nedenle vaatler var. Türkiye’yi tekrar gündeme getirdiler yolsuzluklar yasaklar konusunda yeni vaatte bulundular.
Bir Y de biz veriyoruz size: Yalan
Sizin 16 yıllık iktidarınızın resmidir. Yasaklar, yolsuzluklar ve yoksulluk konusunda vaatte bulundular. Yasaklar hiç olmadığı kadar yürürlüktedir. Yoksulluk hiç olmadığı kadar artmıştır. Yolsuzluklar da Avrupa’ya ABD’ye ihraç edilmiştir. Bir Y de biz veriyoruz size: Yalan. Yalanda sınır tanımıyorsunuz.
Söyleyecek çok şey var. 16 yıldır iktidarda olan parti hiçbir şey yokmuş gibi yapamadıklarını yeni bir vaat olarak halkın önüne koyuyor. Hiç şunu düşünüyorlar mı vatandaş bize sorar: Madem yoksulluğu kaldıracaktın niye yıllardır yoksulluk çekiyorum? Yandaşlarının, bakanlarının yolsuzluklarına bir şey demediniz. Yasak derseniz siz her şeyi yasaklamaya devam ediyorsunuz.
2002’de devletin borcu 3 kattan fazla büyüdü, 876.5 milyar dolar oldu. 2017’de borç üç kattan fazla büyüdü, 876.5 milyor oldu. Dış ticaret açığı 966 milyon dolara fırladı. Karşılıksız çek arttı. 2002’de işsizlik yüzde 8.3’tü, şimdi 10.3.
Biz bunu yaşıyoruz. 80 milyon yurttaş yaşıyor. Birçok şey eklenebilir bu listeye. Kesilen zeytin ağaçları, HES’ler, nükleer, atanamayan öğretmenler, KHK mağdurları, Cizre bodrumları unutmadık. İndirilen Kürtçe tabelalar. Çocukların, kadınların zırhlı araçlarla yaşamlarını kaybetmesi.
AKP seçmenleri, size münafık diyenlere artık destek vermeyin
Düşmanlaştırma politikası da paralel bir şekilde devam ediyor. Manifestoda yeni olan neydi: Kendi seçmenine münafık dedi. Muhalefet partilerine terörist diyen iktidar garip bir telaş içinde Cumhurbaşkanlığı’nda oy verip parlamento seçimlerinde oy vermeyenleri münafık ilan etti. AKP seçmenleri, size münafık diyenlere artık destek vermeyin. Bugün münafıksınız yarın terörist.
16 yıl iktidarda olanlar 2002 manifestosunu önümüze koydu
Muhalefet lideri edasıyla açıklanan bu manifestoyu izleyenler 2002’deki seçim bildirgesini de hatırlasınlar. Bir kopyala yapıştır söz konusu. 16 yıl iktidarda olanlar 2002 manifestosunu önümüze koydu. Şaka mısınız? Kötü bir şakasınız. Sizin hafızanız olmayabilir. Halkı kandırdığını düşünebilirsiniz ama artık 24 Haziran sizin sonunuz olacak dün söyleyecek yeni bir sözünüz olmadığını ilan ettiniz.
Bir de diyor ki zulme karşı merhametten yana olduk. Hangi merhamet? Sizin Kürtlere Afrin’e çoluk çocuk demeden bomba yağdırdığınızı hala hissediyoruz. Daha koku burnumuzda, ses kulaklarımızda. Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmasını kim unutturabilir? Bosna’da katliamlara karşıymış ama burada Roboski’nin de hesabını sormadınız. Kürtler olunca tabi ki “one minute” olmuyor. Bu çelişkiyi Türkiye yurttaşlarının görmesi gerekiyor.
Kürtlere ölüm vaat ediyor
F16’lardan söz ediyor. Kürt meselesini çözmeyen iktidar Kürtlere ölüm vaat ediyor. “Ben sizi öldürmeye devam edeceğim, F16’larla tepenize bineceğim ama siz yine bana oy vereceksiniz” diyor.
Talan varsa bunu yapan sizsiniz
Bu seçime milliyetçilik yarışı ortamında gittiğimizi biliyoruz. Gezi kalkışmasını hedef almış Gezi ile şehirlerimizi talan ettiler diyor. Talan varsa bunu yapan sizsiniz. Ankara’ya 9 dakikada yağan yağmurla semt talan oldu. Sen Gökçek’i emirle görevden aldın ama Ankara’nın talanının hesabını sormadın. Ama Gültan Kışanak’ı, Bekir Kaya’yı cezaevinde tutmaya devam ediyorsun. Talan budur. İstanbul inşaattan geçilmiyor. Taksim beton yığını. Asıl talan İstanbul’daki üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı değil mi? Gezi direnişi tüm bunlara karşı durmanın adıdır. Gezi’ye yönelik söylemlerin sadece popülist söylemler.
15 Temmuz var tabi ki;  yediler yediler bitiremediler ganimetini. Biz darbeye ortak bildirgeyle karşı çıktık. 15 Temmuz’u fırsat bilip lütuf kabul edip bize karşı silah olarak kullanıyorlar. Demirtaş ve diğer arkadaşlarımız bu yüzden tutuklu.
Vatandaşa diyor ki “öldürmüyorum ama sürünerek yaşam vaat ediyorum.”
Milli gelir lafları var. AKP sosyal yardımlarla sürdürülebilir bir yoksulluk politikası güdüyor. Vatandaşa diyor ki “öldürmüyorum ama sürünerek yaşam vaat ediyorum.”
Şaka bölümlerinden biri de vesayet. En büyük vesayet makamı sizsiniz. Tek adam rejimi derken tam da vesayeti söylüyor. Bakanlar, Başbakan bile söz hakkına sahip değil. Siz vesayeti kendi cisminizde somutlaştırdınız.
Vatandaş her gün vatandaş psikolojik şiddet görüyor
Afra tafra yapmayacağız dedi. Bunu derken tam da afra tafra yapıyordu. Uyku saatleri dışında sürekli bir parmak var. Vatandaşı tehdit eden bir dil var sürekli. Her gün vatandaş psikolojik şiddet görüyor. Bu psikolojik şiddettir.  Afra tafra tam da budur.
2002’yi tekrar ettiler yeni bir şey söylemediler
Manifestoya ilişkin son söz: Bu artık teslim bayrağını çekmektir. 2002’yi tekrar ettiler, yeni bir şey söylemediler. Bizim tanıdığımız AKP bu AKP ise sizin söyledikleriniz nedir?
Üniversiteler özerk olmalıdır
Toplumu bölen onlar, Türk’le Kürdü ayıran onlar. Alevi, Sünniyi ayıran onlar. Biz ise birliktelikten yanayız. Üniversiteleri bölmek de bunun bir parçası, her ilde tabela üniversitesi kurdular. Kadro yok, eğitim yok. Şimdi de kendi iktidar sahasını büyütmek için bölelim diyor. Üniversitelerdeki çözüm akademik başarı, yatırım ve özerkliğin sağlanmasıdır. Üniversiteler özerk olmadır. Özgür üniversiteleri destekliyoruz. Çözüm bölmek değil bilimsel desteği artırmak ve özgür düşüncedir.
Toplumu dizayn edeceğiz derken parça parça ediyorlar
Memurlara ilişkin başka bir gündem var. Şirket gibi yönetiyorlar ülkeyi. Toplum mühendisliği yapıyorlar. Toplumu dizayn edeceğiz derken parça parça ediyorlar. Türkiye’de 3.8 milyon memur var. Efendim tembellik yapıyorlarmış diye kadro güvencesini kaldırıp hepsini sözleşmeli yapacaklarmış. Bütün memurlar buna karşı çıkmalıdır. Çünkü var olan güvenceleri ortadan kaldırılıyor. Bunun en önemli tarafı Erdoğan-AKP hükumetinin seçim sonrasında güvencesiz iş vaat etmesidir.
Torpil ve mülakat AKP iktidarının işe almadaki en önemli göstergesidir. Liyakatı sıfıra indirdiler. Varsa bir tembellik sebebi onlardır. Hiçbir bilimsel yaklaşım söz konusu değil. Tümüyle kendi çıkarları öncelenmektedir. Bir projeleri var; vurgun.
Vatandaşa rüşvet veriyorlar
Önümüzdeki hafta meclise bir torba yasa geliyor. Geçen hafta komisyondan geçti ve bu hafta gelecek. Bu yasa ne? Seçim rüşveti. Vatandaşa rüşvet veriyor. 16 yıllık iktidarında emekliye ikramiye vermeyen iktidar seçime 50 kala bütün emeklilere bin lira verdi. Emeklilerden 50 kişi aradı dünden beri HDP’ye bağışlayacağız dediler. HDP’ye yönelik öyle bir baskı var ki dayanışma nişanıdır bu.
Torba yasada kendi yandaşları için, patronlar için vergi afları var. Hazineye tabi ki bir katkısı yok. AKP döneminde çok sayıda vergi affı çıktı. 16 yılda çıkardığı sayısız torba da yatırımı teşvik adı altında çıktı. Yatırımı teşvik ne demek? Vergi ödemek istemeyen sermaye kesimlerine muafiyet sağlamak, teşvik sağlamak demek. Vatandaş yanlış anlamasın. Kendisine bile değil yine sermayeye rüşvet söz konusu.
Biz yurttaşın lehine olan hiçbir düzenlemeye karşı çıkmayacağız. Ama işsizlik fonunun patronlara kullandırıldığı anlayıştan halka bir şey gelmez. Topluma fayda getirmiyor.
OHAL eliyle yaptığı tüm baskılara medyanın AKP propagandasına rağmen anketler kötü gidiyor. Çok paniklemişler. Nasıl yöntemler kullanacaklar hep birlikte göreceğiz.
HDP’nin yönetim anlayışında asla vergi affı yoktur. Zira yurttaşlar ödeyemeyecekleri vergiye mükellef edilmeyeceklerdir. Adil bir vergi sistemi savunulacaktır. Devlet zenginden vergisini toplarken halka yeni vergiler indirilmeyecek. Şunu unutmayın vergiyi zenginler, sermayedarlar değil halk ödüyor.
Çözümün demokratik siyaset olduğunu bir kez daha ilan etmiştir Demirtaş
Demirtaş’ın durumuna ilişkin de birkaç söz söylemek isterim. Adayımızın başvurusunu yaptık ama adayımız içeride, rehin tutulmaya devam ediyor. Demirtaş’ın adaylığı çok değerli. Bu demokratik siyasette ısrarın yansımasıdır. 1 buçuk yıldır keyfi bir şekilde rakibi tarafından cezaevinde tutulurken kendisi çözümün demokratik siyaset olduğunu bir kez daha ilan etmiştir Demirtaş.
İkinci turda yarışa Demirtaş’la devam edeceğiz
Bu seçim ilk turda bitmeyecek. İkinci turda yarışa Demirtaş’la devam edeceğiz. AKP MHP koalisyonu HDP’yi sandığa gömün derken her türlü hukuksuzluk meşrudur demek istiyor. Ama HDP halkın ta kendisidir. Onlar devletin tüm gücüne güvensin hiçbir güç halkın gücünün üstünde değildir. Halk Demirtaş ve HDP’yi en iyi yere getirecektir.
HDP’nin baraj altında kalması AKP – MHP koalisyonuna 70-75 vekil hediye etmektir
HDP baraj altında bırakılırsa bunun AKP – MHP koalisyonuna 70-75 vekil hediye etmek demektir. Bu nedenle demokrasiden yana olan Türkiye’de yaşayan herkesin eşit ve özgür birlikteliğinde olanların yeri HDP’dir.
Demirtaş’ın serbest kalması için başvurularımızı yapacağız
Biz son hızla çalışıyoruz. Demirtaş’ın özgür olması gerekiyor. Biz hem YSK’ya hem yargılandığı yerel mahkemeye hem AİHM’e hem de AYM’ye en kısa sürede serbest kalması için başvurularımızı yapacağız. Bir aday içeride 4 duvar arasında diğer aday bütün kanallarda. İşte adil seçimin fotoğrafı. Böyle bir seçimle 24 Haziran’a gidemeyiz. Demirtaş bırakın televizyona çıkmayı fotoğraf gönderebilmek için bile bir çok bürokratik yolu aşmak zorunda.
Soru: Demirtaş’ın serbest kalması için atacağınız adımlar neler? 
Demirtaş’ın kampanyayı bizzat yürütmesi için serbest kalması için AYM’ye, AİHM’e, yargılandığı mahkemeye başvuracağız, talepte bulunacağız. YSK’ya da seçimin adil özgür koşullarda yapılması için taleplerimizi sunacağız.
Soru: Muharrem İnce, Demirtaş’ı ziyaret edeceğini söyledi. Bazı milletvekilleriniz samimiyetsiz bulduklarını açıkladılar. Nasıl değerlendirirsiniz?  
Sayın Muharrem İnce’nin Demirtaş’ı ziyaretini anlamlı ve değerli buluyoruz. Takıldığımız başka bir nokta var, Demirtaş’ın da iade – i ziyarette bulunması lazım, geleneklerimizde böyledir. Demokratik bir ortamda, eşit yarış yürütmelerinden yanayız. Milletvekillerimizin de kişisel twitter paylaşımlarıdır. Bu tartışmalar bitmelidir. Asıl hedef AKP – MHP faşist koalisyonudur. Bu düzen değişmelidir. Temel yaklaşımımız yerinden yönetimin güçlendiği bir parlamenter sistemdir.
Soru: Bahçeli’nin, seçmenin FETÖ ayağı çıkışına ilişkin değerlendirmeniz nedir?
Dileyen tüm vatandaşların başvurabilmesinden yanayız. Demokratik bir haktır. Bahçeli’nin söylediklerini kabul etmek mümkün değil. Halkı yine ötekileştiren suçlu gibi gösteren bir yaklaşımdır. 100 bin imza listesine imza vermek demokratik bir haktır. Vatandaşın imza vermesi değerlidir, önemlidir.
Reklam
Vahşi Kapitalizm olanca hızıyla katliamlarına devam ediyor
AKP önderliğindeki vahşi kapitalizmin ülkemizde yaptığı katliamlarından oluşan ve ülkemizin yandaş medyasında yer almayan  doğa katliamlarının ana başlıkları aşağıdadır. Artvin...
Doları bozdurup çöken borsa hisselerini kimler ele geçirdi?
Madem elinizde doları 7 liradan 6 liraya düşürecek emtialar vardı, aynı direnci neden doların 3 liradan 4 liraya çıktığında kullanmadınız?...
RTE’nin büyük Çamlıca Camisi, Esentepe Camisiyle birlikte koca bir mahalleyi yutacak…
Cami yıkılmasın diye solcular nöbet tutuyor. AKP belediyesi ise yıkacağım, kentsel dönüşüm yapacağım diye tutturmuş…  İstanbul Çamlıca’daki Esentepe Camisi, Recep...
Fotoğrafın Büyük Ustası Ara Güler 90 Yaşında
90 yaşına giren usta fotoğrafçı Ara Güler’e doğum günü hediyesi Doğuş Grubu müze açılıyor. Doğuş Grubu’nun katkılarıyla İstanbul Bomontiada’da açılacak...
Danıştay Başkentin tarihi Saraçoğlu mahallesinin ranta açılmasına karar verdi
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu,  Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut projesi olan tarihi Saraçoğlu  mahallesinin ranta açılmasına oy çokluğuyla karar...
UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz 17 Ağustos Marmara Depreminin 19. yılı dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Aynı anda Türkiye...
Kanada’daki medeniyet gösterisini şaşkınlıkla izliyoruz
Görüntüler Kanada’dan. Bir okul otobüsü öğrencileri indirmek için yolun sağına yanaşan okul servisini gören diğer araç sürücüleri derhal o anda...
Dersim 1 haftadır yanıyor, OGS Seyrediyor. Baro yangınla ilgili açıklama yaptı
Dersim’in Hozat ilçesinde bir haftadır yayılarak devam eden ve ‘kasıtlı olarak müdahale edilmediği’ iddialarıyla gündeme gelen orman yangınları konusunda Baro’dan...
HDP lideri Temelli, 5 seneden önce muhakkak erken genel seçim olacağını öne sürdü. KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’ya konuşan HDP...
Türkiye’de de satılan tarım ilacı Roundup için kanserojen olduğu gerekçesiyle 289 milyon dolar tazminat
ABD’nin California eyaletinde tarım ilaçları üreticisi dünya devi Monsanto firması yabani otlar için kullanılan ilaçlardaki glifosat maddesi yüzünden kansere yakalanan bir...
ABD’ye kızan Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisinin Dolarlarını Bozdurdu
ABD’ye kızan Devlet Bahçeli,  Milliyetçi Hareket Partisinin  dolara olarak saklamayı tercih ettiği tasarruflarını milli param TL’ye çevirdi. MHP Mali İşlerden...
ARTVİN, İNSANLIĞA SUNULMUŞ KUTSAL BİR  EMANET, BİR TABİAT VE KÜLTÜR MÜZESİDİR.
Sözcüklerle anlatılamayacak kadar özel ve bereketli bir coğrafyanın adıdır Artvin, insanlığa sunulmuş kutsal bir emanet, bir tabiat ve kültür müzesidir....
Gelin vaz geçin yapmayın, biz zaten yaptırmayacağız.
ESKİŞEHİR İKK: ALPU TEMİK SANTRALİ İHALESİ DERHAL DURDURULMALIDIR VE PROJE İPTAL EDİLMELİDİR TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat...
İZMİR’DE KÖRFEZ GEÇİŞİ PROJESİ’NE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Doğa Derneği ile 85 kişi tarafından İzmir’deki Körfez...
KARAMOLLAOĞLU: AKP’NİN 4 KASIM’DA YEREL SEÇİM TALEBİ OLACAK, ALLAH RIZASI İÇİN YAPMAYIN!
KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’ya konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ak Parti’nin 4 Kasım’da yerel seçim yapma planının...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ