Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,45 / Satış: 5,47
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

MERDAN YANARDAĞ’DAN ÇAĞRI

MERDAN YANARDAĞ’DAN ÇAĞRI
  • 20.02.2019
  • MERDAN YANARDAĞ’DAN ÇAĞRI için yorumlar kapalı
  • 150 kez okundu
Reklam

Merdan Yanardağ’ın bugün ABC Gazetesi’nde ki yazısına Yolcu Haber olarak yüreğimizi koyuyor ve yazıyı virgülüne dokunmadan sayfamıza taşıyoruz.

Merdan Yanardağ
Yerel seçim bir kurtuluş olur mu?

Türkiye yeniden bir seçim dönemine giriyor. Yerel seçimler, idari değerinin çok ötesinde siyasal bir anlam kazanıyor. Şimdi, olan bitene itirazı olan insanların aklındaki soru şudur; bu seçimler, yerel de olsa, ülkenin bir felakete doğru sürüklenişini durduracak bir nitelik kazanabilir mi? Türkiye’ye el koyarak, adeta toplumun boğazını sıkan İslamcı hareket yenilgiye uğratılabilir mi? Okuduğunuz yazıda bu soruların yanıtını vermeye çalışacağım.

Önce bazı saptamalarla başlayalım… Ülke, bilgisiz, görgüsüz, birikimsiz bir siyasal kadronun, dahası Cumhuriyet Türkiye’sini “diyar-ı küffar” olarak gören kasaba yobazlığının tacizi altında bunalıyor. Toplum, AKP iktidarı tarafından bütün tarihsel kazanımlarını, modernite ve aydınlanma birikimini terk etmeye zorlanıyor.

Cumhuriyet Türkiye’sini “ganimet” sayan bu kadro, örneği görülmemiş bir yağma yoluyla sermaye biriktirerek, kurmayı hedefledikleri yeni rejimin sosyal temelini oluşturmaya çalışıyor. Yolsuzluk yapmak, iltimas, kamu mallarını ve ulusal birikimi yağmalamak bir sermaye birikim modeli haline geliyor.

Fethullahçı Çete’nin 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin yarattığı krizi, Cumhuriyeti bütünüyle tasfiye etmek için fırsata çeviren Erdoğan-AKP iktidarı, İslamcı hareketin bütün fantastik tezlerini yaşama geçirmeye çalışıyor.

Halkın iradesini hile ve sandık oyunlarıyla gasp eden bu kadro, iktidarı kolay kolay terk etmeyeceğini ortaya koyuyor. Çünkü, karşımızda her hangi bir parti değil, yeni rejim kurmaya çalışan bir siyasal kadro, karşı devrimci bir hareket bulunuyor.

AKP liderliği amacına  uluşmak için en büyük dönemeci aşmış görünüyor. Ancak sonuçlanmış değil, süreç devam ediyor. İslamcı hareket, ele geçirdiği bütün olanaklara karşın yeni bir rejim kuramıyor. Buna görgüsü, bilgisi, birikimi, gücü, geleneği ve tarihsel dayanakları yetmiyor. Dahası toplumun yüzde 50’den fazlası, en dinamik ve en ileri kesimleri, bütün baskı ve sindirme girişimlerine karşın bu gidişe direniyor. Ülkede yaşanan yönetim krizinin, dağınıklığın, belirsizlik ve kargaşanın bir nedenini de bu durum oluşturuyor.

Önümüzdeki seçimin, yerel de olsa, iktidarın yeniden oylanacağı ve bir güven testine dönüşeceği açıktır. Bu nedenle iktidar, her yol ve yöntemi kullanarak bu seçimleri de almaya çalışacaktır. Ancak, referandum ve son seçimde muhalefetin gerekli etkinlik ve direnişi gösterememesi nedeniyle halkın iradesine el koyan AKP, bu yerel seçimlerde durdurulabilir. Çünkü toplum direnmeye, kendi yaşam alanlarını savunmaya ve kazanımlarına sahip çıkmaya devam ediyor.

Ülke bir ikilemle karşı karşıya.. Toplum ya 200 yıllık aydınlanma ve modernleşme rotasını yeniden kuracak ya da Emevi yobazlığına bütünüyle teslim olacak. Dönemin siyasal ve toplumsal çatışma ekseni budur.

* * *
Türkiye geçen yüzyılda yarım bıraktığı bir hesaplaşmayı tamamlamak zorundadır. Dinci gericilikle hesaplaşmasını bitirmemiş, din-tarım toplumunun eleştirisini tamamlamamış hiçbir ülkenin -burjuva anlamda da olsa- demokratikleşmesi mümkün değildir. Bir ülkenin, yoluna böyle bir tarihsel yükle devam etmesi imkansızdır. O toplum, son çözümlemede, tarihin iki tarafından birine kaçınılmaz olarak devrilecektir.

Eğer Türkiye bu hesaplaşmayı tamamlayamaz ve bu yükten kurtulamazsa, zaten uzun zamandır içine girdiği sürecin kaçınılmaz sonucu olarak, hibrit bir rejime dönüşerek Pakistan’laşacaktır. En az kötü olan olasılık budur. En kötü olasılık ise, bütün enerjisini yitirmiş, kendisini oluşturan unsurlarına doğru ayrışarak ufalanmış, kıytırık bir bölge ülkesine, bir hurma cumhuriyetine dönüşmektir.

Bu nedenle, 31 Mart 2019 yerel seçimleri, deyim uygunsa “köprüden önce son çıkış” için bir şansa dönüşebilir. Burada kimin kazandığı değil, daha çok kimin kaybettiği önemli olacaktır. Dolayısıyla öncelikli amaç, siyasal İslamcı hareketin gücünü ve yükselişini kırmak, hile ve takiye ile kurduğu toplumsal-siyasal hegemonyayı yıkmak (en azından sarsmak), tarihsel ve moral inisiyatifi yeniden ele geçirmek şeklinde belirlenmelidir.

Kazanabiliriz. Bu zor, ama imkansız değil. Toplum yeniden kaderine el koyabilir. Çünkü, her şeyden önce, toplumun çok büyük kesiminin, Arap-Selefi yobazlığına teslim olması imkansız görünüyor. Diğer taraftan, Erdoğan’ı ve AKP’yi iktidara getiren bütün iç ve dış dinamikler de köklü şekilde değişmiş durumda. Bunu gören Erdoğan iktidarı, tarihsel ömrünü uzatmak ve geri dönüş eşiğini aşmak istiyor. Zaten bu nedenle hırçın, saldırgan ve baskıcı davranıyor.

* * *
Bugün asıl yakıcı ihtiyaç, Türkiye’nin cumhuriyetçi, laik ve demokratik seçeneğini oluşturmaktır. Dolayısıyla, toplumun en geniş kesimlerini içine alacak demokratik ve cumhuriyetçi ittifakı kurmak, bütün ilerici muhalefet odaklarını böyle bir zeminde buluşturmak, tarihsel bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır. Bu nedenle, 31 Mart’ta, yani ülkenin bir kez aha geldiği bu kader eşiğinde, halka kararlılık ve cesaretle önderlik etmek gerekiyor.

CHP’ye yönelik eleştirilerimiz ne olursa olsun, gücü ve etkinliği nedeniyle bu parti böyle bir ittifakın hem merkezinde ve hem de önünde olacaktır. Beğensek de beğenmesek de realite budur. Ülkenin asıl talihsizliği ise, CHP’nin solunda güçlü ve dengeleyici bir siyasal hareketin bulunmamasıdır.

Daha somuta ve güncele gelirsek, tablo şudur; CHP ve İYİ Parti arasında, tarif ettiğimiz gibi olmasa da, bir ittifak sağlanmış görünüyor. HDP’nin de bu ittifaka destek vermeye hazır olduğu anlaşılıyor. ÖDP gibi sosyalist partiler ise bir şekilde (lokal olarak) bu girişimin içinde yer alıyor. İşte bu siyasal kombinezon bize ciddi bir olanak sunuyor. O nedenle, solculuğumuz lekelenir ya da bu adaylara oy verilmez gibi kaygıları bir yana bırakarak, cesaretle bu ittifakın oluşması, doğru bir siyasal hatta kazanılması ve başarıya ulaşması için çalışmak gerekiyor.

CHP’nin gösterdiği adayları beğenmesek de, bu partinin sağdan gelen isimlere toplumu mahkum etmesini kabullenmesek de –eleştirilerimizi geri çekmeden- asıl hedefin AKP’yi ve İslamcı hareketi yenilgiye uğratmak olduğunu görmeliyiz. Asıl enerjimizi ve dikkatimizi, halkın iradesinin sandıkta bir kez daha çalınmasını önlemeye vermeli, böyle bir girişimin olması halinde, halkın göstereceği tepkiye önderlik etmeye hazır olmalıyız.

Sonuç olarak, yukarıda işaret ettiğim tarihsel hesaplaşma eşiği, görünenin ötesinde daha derin bir oylum ve anlam kazanıyor. Öyle ki, bu gerilim ucu iç savaşa kadar açılacak bir çatışma potansiyelini içinde taşıyor.  AKP iktidarı ve İslamcı hareket zaten bu olasılığı hesap eden bir hazırlık yapıyor. Bunu biliyoruz. Bu bakımdan, önümüzde siyasal ve toplumsal bakımından sert, çatışmalı ve ülkenin canını yakabilecek bir süreç bulunuyor.

Ancak unutulmamalı ki, eğer gereği yapılır ve doğru bir siyasal-toplumsal mücadele hattı kurulabilirse, bir önceki çağın değerler dünyasına yaslanan İslamcı hareketin kazanma şansı bulunmuyor. Yok eğer “gereği” yapılamazsa, ülkeyi bir felaket bekliyor.

Dolayısıyla önümüzdeki yerel seçimler, Türkiye’nin cumhuriyetçi, demokratik ve ilerici güçleri için toparlanmak, felakete doğru gidişi durdurmak, güç biriktirmek ve nihayet yeniden özgüven kazanmak için bir şans sunuyor. Nesnel (objektif) tablo budur. Yani, adayların isminin ve niteliğinin ötesine geçen, onları aşan bir durum söz konusudur.

Reklam
ÜLKEYE GÜNEŞ İSTANBUL’DAN, İSTANBUL’A BEYOĞLU’NDAN DOĞACAK
CHP, yıllardır çeşitli arayış içindeydi. Eveledi, geveledi. Kara çarşaflıya bile rozet taktı. Türban dayatmasına yenildi. Türban demokratik talep olmamasına rağmen,...
KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLER KADROYA ALINSIN
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, kamu kurum, kuruluş...
CUMHUR İTTİFAKI’NIN MHP’Lİ KOZAN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI: ANALARINI BELLEYECEĞİZ!
Oda TV’de yar alan habere göre,  Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı  MHP’nin Kozan Belediye Başkan Adayı Nihat Atlı vatandaşlara karşı yaptığı...
FINDIKLILAR BU KEZ DE İLÇEDE YAPILMAK İSTENEN HES’İN İDK TOPLANTISINI PROTESTO ETTİ…
Fındıklı Halkın Onayını Almayan Hiçbir Projeye İzin Yok! Fındıklı’nın 1.Derece SİT Alanı Olan Arılı Vadisinde Yapılmak İstenen HES İçin Ankara’da...
MANSUR YAVAŞ HAKKINDA İDDİALARI ORTAYA ATAN ŞAHIS BELGEDE SAHTECİLİKTEN HAPİS CEZASI ALMIŞ
Mansur Yavaş hakkında şikayetçi olan şahsın belgede sahtecilik ten hapis cezasına çarptırıldığını, çocuk itismarı suçlamasıyla halen  yargılandığını ve yüzde 80...
CHP’Lİ ÖZEL, BAKAN HULUSİ AKAR’IN AÇTIĞI DAVADA YANIT DİLEKÇESİNİ VERDİ
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TBMM Genel Kurulu’nda sözleri nedeniyle...
MİLLET İTTİFAKI ANKARA KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ŞENEL: BU SEÇİMİ ALACAĞIZ
Millet İttifakı Keçiören Belediye Başkan Adayı Güçlü Şenel, 31 Mart Yerel Seçimlerine ilişkin olarak ”Anketlere göre Ankara’da Mansur Yavaş yüzde...
EKREM İMAMOĞLU’NUN ARTVİN SEVGİSİ BİR BAŞKA
Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü nedeniyle İstanbul’da “Artvinliler Buluşması” düzenlendi. İSARF’ın düzenlediği geceye birçok davetli ve hemşehrilerimiz katılırken, onur...
HES YAPMA BOŞUNA YIKACAĞIZ BAŞINA!
Fındıklı Arılı Vadisinde Yapılmak İstenen Hayat HES’in ÇED’i İçin Ankara’da Yapılacak İDK Toplantısı Öncesi Fındıklılılardan Sert Tepki… Ömer ŞAN Rize’nin...
NAZİLİ BELEDİYE BAŞKANI VE CUMHUR İTTİFAKININ ADAYI ÇALIŞAN BİR KADINI DÖVDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI
Nazilli’nin Belediye Başkanı ve AKP-MHP İttifakı’nın başkan adayı Haluk Alıcık’ın işten attığı bir kadın çalışanı tokatladığı ortaya çıktı. Aydın Life...
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
Kerim Hanedan KADINLARA DAİR Temmuz gözlüler,zehir gözlüler kahverengi,ela,yeşil,bahar gözlüler neler gördünüz kim bilir,neler… sevdiniz sevdalandınız kimini gerçek,kimini gıyabında öptünüz. üç...
TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK ZOR
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Espark Alışveriş Merkezi’nde “Türkiye’de Kadın Olmak Zor” isimli...
İNCE: “ULAN HEPİNİZ ORADAYDINIZ BE!”
CHP’li Muharrem İnce,  Anayasa Mahkemesi eski Başkanvekili Alparslan Altan’a, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 11 yıl 3 ay hapis cezası verildiğini belgeleriyle...
KADININ ADI YOK..
Gürer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı  Gürer: CHP iktidarında kadınlarımız, işsizlik, sömürü, cinayet ile değil onlara sağlanan pozitif ayrımcılıkla...
Emeklilere BAKAN yok!
AKP iktidarı, emeklilerin varlığını seçimde oy almak için değil sürekli anımsamalıdır. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Emeklilere uygulanan üç...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ