Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, eski sabıkalı ve mafya bozuntusu bir magandanın saldırısına uğradı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarından (TCDD) kiraladığı işyerinde kafe işletmeciliği yapan mafya bozuntusu Mahfuz Banlı adlı kişi önce yumrukla Büyükerşen’e saldırmış sonra da silahını çekmiştir. Yılmaz Büyükerşen’in yanında bulunanların müdahalesi sonucu saldırgan kaçmak zorunda kalmıştır.

Saldırganın adının cinayet, yaralama ve azmettirme olaylarında adının geçtşği öğrenilmiştir.

Yılmaz Büyükerşen’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilmiştir.

Konuyla ilgili Eskişehir Büyükşehir Başkanlığı aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.

Kamuoyunun dikkatine;

BAŞKAN BÜYÜKERŞEN’E SİLAHLI SALDIRI GİRİŞİMİ

29 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 17.30 sularında, TCDD’ye ait YHT yer altı hattı üzerindeki alanda, işletmecilik yapan kişiler tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e silah çekilmiştir.

Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği ilk günden bu tarafa Eskişehir’in çağdaş ve huzurlu bir kent olması için çalışan ve bu gerçek tüm ülke kamuoyu tarafından bilinen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in uğradığı bu menfur saldırı kabul edilemez.

Olay sırasında sabıkalı Mahfuz Banlı isimli şahıs ve adamları Yılmaz Büyükerşen’e silahlı saldırı girişiminde bulunmuşlardır. Hemşehrilerimizin Başkan’ımıza siper olması sonucunda girişim başarısız olmuştur.

Bir huzur kenti olarak bilinen Eskişehir’de sıklıkla yaptığı gibi yanında koruması olmadan yaya olarak dolaşan Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, seçildiği 1999 yılından bu yana ilk kez böyle bir saldırıya maruz kalmasının ardından yaptığı kısa açıklamada “Bu tür tehditler ve saldırılar bizi asla yıldıramaz. Şehrimizin menfaatleri her şeyin üzerindedir” dedi.

Başkan Büyükerşen’in sağlığı ile ilgili herhangi bir olumsuzluk yoktur. Olayla ilgili yasal işlemler derhal başlatılmış olup yetkili merciler konuyla ilgili bilgilendirilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.