CHP’nin ve muhalefetin başkan adayı kim olmalı, nasıl birisi olmalı?

1.(Benim tercihim CHP içinden bir kişi olması.) Eğer bu olmuyorsa kesinlikle DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNÜ içselleştirmiş ve en geniş yelpaze tarafından olumlu karşılanacak, üzerinde ilk günden olumsuz tartışmaların olmayacağı bir aday olmalı.

2.CHP’nin ve muhalefetin adayı savaşı değil, barışı savunan bir aday olmalı.

3.CHP’nin ve muhalefetin adayı ÇEVRECİ bir kişi olmalı.

4.CHP’nin adayı özelleştirmelere karşı olan birisi olmalı.

5.CHP’nin adayı “ben kazandığım an YASAMA-YÜRÜTME-YARGI erklerini mutlaka birbirinden ayrı ve bağımsız yapacağım” diye bas bas bağırmalı.

6.CHP’nin adayı “ben kazandığımda AKP’nin özelleştirip YANDAŞLARA peşkeş çekmiş olduğu tüm devlet kurumlarını ÖZELLEŞTİRME TARİHİNDEKİ FİYATIYLA YENİDEN DEVLETLEŞTİRECEĞİM” demeli. Bu arada ŞEKER de bunun içinde.

7.CHP’nin adayı, TMSF ile el konulup AKP nin borozanı haline getirilen MEDYA KURULUŞLARINA el koyup devletleştireceğini açıklamalı.

8.CHP’nin adayı kesinlikle DEMOKRASİYE- CUMHURİYETE dönüşü en kısa zamanda gerçekleştireceğini söylemeli.

9.CHP’nin adayı bağımsız HUKUK, BAĞIMSIZ ADALET sistemini en kısa sürede hayata geçireceğini söylemeli.

10. CHP’nin adayı SEÇİM BARAJINI tamamen ortadan kaldıracağını söylemeli.

11.CHP’nin adayı ister CHP’li bir kişi olsun, ister CHP DIŞINDAN birisi olsun, ister dilde olsun, ister dinde olsun, ayrıştırı bir dil değil, birleştirici, uzlaşmacı bir kişi olmalı.

12.Ve en önemlisi CHP’nin adayı hırsızlığın, haksız yargılamaların, ergenekon, balyoz, odatv gibi davaların, ihale yolsuzluklarının hesabını soracağını bas bas bağıran birisi olmalı.

13.Benim başkan adayım, Üniversitelerin özerkliğini yaşama geçireceğini savunmalı.

14.Benim başkan adayım LAİKLİĞİN savunucusu olmalı.

15.Benim başkan adayım, Türkiye’yi bir CEMAATLER, MECZUPLAR, ŞEYHLER, DERVİŞLER ülkesi olmaktan kurtaracağını açıklamalı.

……….

Bu ve buna benzer söylemleri şiar edinecek kişi benim adayımdır. İster CHP li olsun, isterse başka bir partinin mensubu olsun, hiç önemli değildir.

Mümtaz Temiz