Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,29 / Satış: 5,31
€ EURO → Alış: 6,00 / Satış: 6,03

ARTVİN BİR MAYIS’TA ALANDAYDI “1 MAYIS ALINTERİ, EMEK DEMEK!”

ARTVİN BİR MAYIS’TA ALANDAYDI “1 MAYIS ALINTERİ, EMEK DEMEK!”
  • 02.05.2018
  • ARTVİN BİR MAYIS’TA ALANDAYDI “1 MAYIS ALINTERİ, EMEK DEMEK!” için yorumlar kapalı
  • 278 kez okundu
Reklam

DSC_0997 IMG_8628

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nda Artvin’de Hopa ve Merkez olmak üzere iki bölgede kutlandı. Kutlamalar öncesi Artvin merkezde çok sayıda vatandaş  Atapark önünde toplandı. Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemiyle gerçekleşen programda alana girmek isteyenler polis tarafından aranarak girişlere izin verildi.

Trafiğe kapatılan Cumhuriyet Caddesi’nden flama ve hazırladıkları dövizlerle etkinliklerin yapılacağı Halitpaşa Meydanı’na kadar yürüyen siyasi parti,  sendika temsilcileri, STK’lar  ve vatandaşlar, “gün gelecek devran dönecek zalimler halka hesap verecek”. “Direne Direne Kazanacağız”, “Cerattepe Geçilmez Artvin Halkı Yenilmez”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” gibi sloganlar atıldı.

DSC_0168 DSC_0182

Öte yandan çok sayıda vatandaş Artvin Cerrattepe’de bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı tepki göstermek amaçlı üzerinde ’Madene hayır’ yazılı tişörtler ve atkılarla ve Atatürk tişörtleriyle etkinliğe katıldı.

Halitpaşa Meydanı’nda gerçekleşen etkinliğe DİSK, KESK, CHP, ÖDP, Birleşik Haziran Hareketi, Halk Evleri, TKP, ADD, Eğitim İş, Eğitim Sen, TMMOB, CHP Gençlik Örgütü,Yeşil Artvin Derneği, ve 78’liler derneği destek verdi. Bu yıl programın sunuculuğunu Bilgehan Erdem ve Nalan Çelik yaparken,  Bilgehan Erdem, 100 yaşında olan ve Cerattepe Dedesi olarak bilinen Haci Ali Kekliği kürsüye davet ederek alkışlattı. Öte yandan  Bilgehan Erdem,  Cerattepe ve Artvin’e sahip çıkmasıyla adeta sembol olan Haci Ali Kekliğin elini öperek Artvin halkı adına teşekkür etti.

IMG_8652 DSC_0162

 

Miting alanında DİSK adına konuşan Selim Bilgin, “Artvin Cerrattepe’de çıkartılması planlanan madene ve Orman İşçileri yasası ve Ohal konularına değindi. Demokrasi, adalet, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve özgürlüğü savunmak işçi sendikalarının alanlarda olduğunu söyledi. Bilgin, işçi sınıflarının üzerindeki baskı ve zulmün biran önce kaldırılıp, yaşam kalitesinin yükseltilmesinin gerekliğini dile getirdi.

DSC_0121 IMG_8671

KAMU KURUMLARI İŞÇİLER 1MAYIS ETKİNLİKLERİNE KATILAMASIN DİYE İŞÇİLERİ PİKNİKE GÖTÜRÜYORLAR!

Kamu kurumlarının 1 Mayıs’ta çalışanlarını ya zorunlu pikniğe götürdüğünü yâda etkinliklere katılamaması için görev yazdığını savunan Bilgin,” Ne yazık ki İşçi Bayramında işçiler alana gelemiyor. Kamu kurumları Kafkasör’e işçileri pikniğe götürüyor. Hani Artvin Halkı’nın hep öyle kalsın, yaşam alanı olsun bundan  sonra da piknik yapalım diye mücadele ettikleri Kafkasör’e götürüyorlar. Ama maden mücadelesinde bu kurumları asla göremezsiniz. Madene gezen kamyonların çıkardığı tozlar arasında Kafkasör’de işçilere piknik yaptırıyorlar.

DSC_0147 DSC_0105

Son 17 yıl içinde kadın ve çocuk istismarının 10 kat arttığını ileri süren Bilgin, “2018 rakamlarıyla Türkiye’de 2 milyon işçi var. Bu işçilerinden 10 kişiden 8’i kayıt dışı. 20 milyon yoksul var. Bu düzen böyle gitmez. Bu düzeni değiştirmeliyiz. Yaşasın insanca, hakça düzen. Kardeşçe yaşanacak bir Türkiye’de hep beraber omuz omuza, insanca yaşamak dileğiyle, Yaşasın 1 Mayıs. Yaşın laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti.” Dedi.

DSC_0991 IMG_8582

OHAL ŞARTLARINDA 1 MAYIS KUTLAMALARI YAPILIYOR!

İkinci ve son konuşmacı ise Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş ise şunları söyledi,” Öncelikle 1977 Taksim ve 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Barış karanfillerimizin şahsında tüm barış, emek ve demokrasi şehitlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyorum.

Karanlığa boyun eğmeyenler,  Aydınlık için, Adalet için, Çocuklarımız ve geleceğimiz için, Bu meydanı dolduran değerli dostlar, Hepiniz hoş geldiniz…

Öncelikle 1977 Taksim ve 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Barış karanfillerimizin şahsında tüm barış, emek ve demokrasi şehitlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Siyasal çıkarlar uğruna karanlık dehlizlerde planlanan, gerçek katillerin halen yakalanmadığı katliamları ve katilleri bir kez daha lanetliyorum.

Ülkemiz karanlık günlerden geçmektedir. Emeğin ve emekçilerin yok sayıldığı, demokrasinin ve insanlık onurunun ayaklar altına alındığı bu günlerde yine alanlardayız.

IMG_8576 IMG_8608

Ülkemizde olgunlaşmayan demokrasi sürekli darbelerle muhtıralarla budanmıştır, kesintiye uğratılmıştır.  En son yaşadığımız darbe girişimi de bunlardan farklı değildir.

Bizler; 12 Eylül de, 28 şubat ta olduğu gibi 15 Temmuz darbesinin ve darbecilerin karşısında olmuşuzdur, olmaya da devam edeceğiz. Yıllardır koynunuzda besleyip büyüttüğünüz yol arkadaşlarınız, Ülkemize ihanet etmişlerdir. Bu ihanete birçoğunuz ortaksınız. 15 Temmuzdan sonra ilan edilen OHAL darbecilere karşı mücadele içindi ama bu durumu fırsat olarak görenler, muhalefeti sindirme aracına dönüştürmüşlerdir.

Darbe ve darbecilerle uzaktan yakından alakası olmayan; Gazeteler, dergiler, radyolar televizyonlar kapatılmış. Milletvekilleri, gazeteciler, öğrenciler hapse atılmış. Halkın iradesi yok sayılarak bir çok belediyeye kayyum atanmıştır. OHAL derhal kaldırılmalıdır.

IMG_8647 IMG_8641

Toplumu kamplaştıran ve şiddetten beslenen AKP iktidarı, küçük yeni ortağını da yanına alarak, kendilerinden olmayan her kesimi düşman ilan etmekte, ötekileştirmektedir.

İktidar bunu var olma politikası haline getirmiştir. Kendinizi boşa yormayın, bizleri birbirimize düşman edemeyeceksiniz.  Kimsenin aşında ekmeğinde gözümüz yok

Anadolu insanının çelikten yüreği, dostluğu kardeşliği derindir.Tıpkı güneş gibidir, bir şafak vakti doğduğun da kralın çıplak olduğunu herkes görecek ve dostluk kardeşlik baki kalacaktır. Güvencesizleştirme ve itibarsızlaştırma AKP iktidarının başından beri genel politikasıdır.

IMG_8669 IMG_8703

Özelleştirme; güvencesiz çalıştırmanın temel aracıdır. Ülkede artık satacak bir kurumda kalmadı.  Kamusal olan her kurum özel sektöre devredilmektedir. Bu durum ülkeyi yönetilemez hale getirmiştir.Eğitim, sağlık, ulaşım vb hizmetler devlet olmanın temel unsurlarıdır. Eğer devlet  bu hizmetleri özel sektöre devrederse kendini inkar ediyor demektir. Bu hizmetlere devlet, kar zarar hesabı yaparak davranamaz davranmamalıdır.

Dostlar,Baskın seçim kararı AKP+MHP iktidarının ülkeyi daha fazla yönetemeyeceğinin ilanıdır.Bahar güzel günleri müjdeliyor. Karanlık bulutlar dağılıyor. Abluka kırılıyor. Umut tohumları birer birer tomurcuk açıyor.Emekçilerin gerici, faşist, militarist kuşatmayı paramparça edecek kararlığı ve inancı büyüyor.

IMG_8566 DSC_0219

Dostlar,Kimse CERATTEPE mücadelemizin bittiğini sanmasın. 25 yıllık mücadele geleneği olan Artvin halkını birkaç çıkar gruplarının ve kişilerin teslim alamayacağını herkes bilmelidir.  Unutmayın ki kaybettiğiniz insanlığınızı kazandığınız paralarla satın alamayacaksınız. Talancılar gidecek biz kazanacağız.

“…Daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar.Safları sıklaştırın çocuklar,

Bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır.”Bu kavga eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış, laiklik ve demokrasi kavgasıdır.Üreten, yaşatan ve var edenler, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun!

DSC_0096 DSC_0109

YAŞASIN 1 MAYIS! YAŞASIN EMEĞİN DAYANIŞMASI.

Kutlamalar, yerel sanatçılardan oluşan “Grup Üçkuşak” grubunun Solist Yasin Öztürk,  ve Üç Kuşak gurubu müzisyenleri Kalvyede Volkan Çeliktaş, Bağlamada Hasan Özışık ve Gitarda Öner Özçelik, günün anısına özel bir konser verdi.  2018 1 Mayıs etkinlikleri olaysız bir şekilde sona erdi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Reklam
BU GÖRÜNTÜLERE AKP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ZENGİN “TELAŞ” YORUMU YAPTI
AKP Genel Başkan vekili ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanlarından Özlem Zengin,  polisin cinsel tacizine uğrayan Meral Demirel’in ortaya çıkan görüntülerini “telaşın...
“KOALİSYON KORKUSU POMPALAYANLAR ŞİMDİ İTTİFAK YAPMADAN SEÇİME GİREMİYORLAR”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, merkeze bağlı Aktaş beldesini ziyaret etti. Belediye Başkan Adayı Yaşar Çamur’a destek isteyen Gürer; iktidarın tarım...
“DENİZİ DOLDURDUK, TEMELLERİ TUZLU SUYA KURDUK!”
Dolgu Sahası İçin Defalarca Uyaran Yazıcı, Bir Kez Daha Tehlikeye Dikkat Çekti… Rize’deki dolgu sahası için sürekli uyarılarda bulunan İnşaat...
NASIL, HAYALLER GERÇEK OLUYOR MU?
Rize’de 10 Kişilik İşe 12 Bin 571 Kişi Başvuru Yaptı… Ülke Genelinde   İşsizlik Oranı Yüzde 12,3’e Yükseldi… İktidar partisinde...
CİMER’E GÜNDE ORTALAMA 10 BİN ŞİKÂYET GİDİYOR…
Geçen yıl yaklaşık 3.5 milyon başvurunun yapıldığı CİMER’e günde ortalama 10 bin şikâyet gidiyor… CİMER’e şikâyet yağıyor  Gürer: “Cumhurbaşkanına ulaşan başvurular, sistemdeki sorunların yansımasıdır..” Cumhurbaşkanı Yardımcısı...
TANZİM SATIŞLA TANZİM EDİLEN SATIŞLAR MI YOKSA SEÇİM Mİ?
Son günlerde eski bir uygulamanın kötü bir kopyası yeniden gündemde; tanzim satış! İktidar yükselen enflasyonla birlikte tırmanan gıda fiyatlarını aşağıya...
SÜBVANSİYON NEDİR BİLİR MİSİNİZ?
Sübvansiyon nedir bilir misiniz? Sübvansiyon; Demokratik ülkelerde, çeşitli üretim mamüllerinin, tüketim esnasında, piyasanın dar gelirlileri ezmemesi adına korumak için, aradaki...
CHP’DEN GÖRME ENGELLİLER İÇİN OY PUSULASI TEKLİFİ
CHP, görme engellilerin gizli oy ilkesinin ihlal edilmemesi amacıyla Braille alfabesi ile hazırlanmış oy pusulası, şablon ya da benzer yöntemlerle...
‘KADRO VERDİK’ DİYE İŞÇİLERİ AZARLAYAN ERDOĞAN’I ULAŞTIRMA BAKANI YALANLADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas’ta konuşuyor: ‘KİT falan hepsinin kadrosunu verdik. Bizden bir şey beklemeyin. Her şeyi verdik.” Ulaştırma ve Alt Yapı...
BAŞKENTTE CERATTEPE BASIN AÇIKLAMASI
Haber: Rasim Yılmaz / Ankara 16 Şubat 2016 Cerattepe büyük direnişinin yıldönümü nedeniyle 16 Şubat 2019 Pazar günü diğer illerle...
AMİK GÖLÜ KURUYUNCA BEYAZ ADAM ANLAYACAK!
İnsanoğlu Amik Gölünü kurutmaya çalışıyor. Uzunluğu 16 km, genişliği 10 km, çevresindeki bataklıklarla beraber 310 bin kilometrekarelik alan kurutularak tarım...
ERDOĞAN, TUNCELİ’DE SOĞUKTAN DONARAK ÖLEN 2 VATAN EVLADINI ACABA HİÇ DÜŞÜNDÜ MÜ?
AKP Genel Başkanı Yozgat’ta mermi ile domatesi aynı kefeye koyup diyor ki: “Biz bunu yaparken birileri bizi farklı yerlerden vurmaya...
YÜZ İSTEDİ VERDİK. ŞİMDİ DE ASTARINI İSTİYOR ONU DA VERDİK. YÜZSÜZ KİM!
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Erdoğan Demirören’e ait şirket İDDİA ihalesine girdi ve ihaleyi aldı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım...
DEPREM TOPLANMA ALANLARI BİLE AVM OLDU: YÜZDE 900 ARTIŞ
CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca tarafından hazırlanan “Beton Ormanı Raporu”na göre 16 yıllık...
KARTAL’DAKİ ÇÖKEN BİNAYLA İLGİLİ NEDEN YAYIN YASAĞI KONDU
Kartal’da çöken e 21 kişinin öldüğü binanın kaçak katlarına AKP’li eski belediye başkanı Mehmet Sökmen döneminde izin verildiği, daire sahiplerin...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ