https://www.youtube.com/watch?v=vZ2DlXav3hs

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Adana Aladağ’daki kaçak yurtta yanarak yaşamanı yitiren çocuklarla ilgili görüşmeler sırasında söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten’in “19 milyona yaklaşan ortaöğrenim öğrencisine sahibiz. Bu kadar öğrencinin olduğu bir yerde zaman zaman beklemediğimiz hadiseler, müessif hadiseler olabilir” sözlerine tepki gösterdi. Özkoç, “Bu anlayışı, ’Bu kadar çok öğrencinin olduğu yerde böyle ölümler olur” anlayışını şiddetle reddediyorum” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda Adana Aladağ’da 29 Kasım 2016 tarihinde kaçak öğrenci yurdunda çıkan yangında yaşamını yitiren çocuklar ve yurt güvenliği ile ilgili CHP’nin araştırma önergesinin görüşmeleri sırasında, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten’in sözleri tepki çekti.

Mesten’in “Bugün, okul öncesinden lise son sınıfa kadar ülkemizde yaklaşık 18 milyon öğrencimiz var, yaklaşık 900 bin Suriyeli öğrenciyi de katarsak neredeyse 19 milyona yaklaşan ortaöğrenim öğrencisine sahibiz. Bu kadar öğrencinin olduğu bir yerde zaman zaman beklemediğimiz hadiseler, müessif hadiseler olabilir” sözlerine CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç tepki gösterdi.

ÇOCUKLAR ÖLDÜ ORADA’

Özkoç, “Böyle bir anlayış olmaz. ‘Bu kadar çok öğrencinin olduğu yerde böyle ölümler olur’ ne demek? Bu anlayışı kabul etmek mümkün değil. Çocuklar öldü orada. Yazıklar olsun. Allah kahretsin. Çocuk istismarlarıyla ilgili ‘Bir kere olmasından hiçbir şey olmaz’ diyen bu anlayışı Allah kahretsin” diye konuştu.

Çocuklarını kaybeden ailelerin bugün Meclis’te grubu bulunan siyasi partileri ziyaret ettiğine işaret eden Özkoç, “Aladağ’da yangında çocuğunu kaybetmiş, ‘Cennet’ adlı çocuğun annesi ve babası az önce yukarıdaydı. Bütün grupları ziyaret ettiler. Ben bu konuyla ilgili AK Partili grup başkanvekillerinden birini arayıp ‘Adalet Bakanı yardımcılarıyla birisiyle ailelerin görüşmesi mümkün mü?’ dedim, arkadaşlar bunu sağladılar. Şimdi, tüm bu iyi niyetle yapılan hareketlerden sonra hatibin kürsüye çıkarak ‘Cumhuriyet Halk Partisi çocuklar üzerinden, acı üzerinden siyaset yapıyor’ töhmetini ve iddiasını şiddetle reddediyorum. Söylediğim söz, bu anlayışa ve kendisinin sahip olduğu anlayışa sahip olan herkes için Allah’a sığınarak Allah sizi ıslah etsin ve kahretsin diyorum” dedi.

Allah kahretsin. Çocuk istismarlarıyla ilgili ‘Bir kere olmasından hiçbir şey olmaz’ diyen bu anlayışı Allah kahretsin”