“Sigaramı yandurdum sol dudağıma” değil ağabey

kalbime kondurdum

duydum ki Şavşat’ın gögarçini

yıldızlar altında derin uykuda dalmış.

 

Nedret abimin yıldızlardan kaydığı gece Türkiye’den arkadaşlarıma dair çok üzücü haberler almıştım. Bir arkadaşım ölümcül hastalığı(kanser bütün bedenini istila etmiş)yakalanmış biride beyin kanamasından acilde yaşam ünitesine bağlı yatıyormuş. Özlemin hepsi ateşten gömlektir. Ülke içi özlemlerine birde ülken sınırları girmişse; özlem en derin acıdan oturur kalbin başköşesinde. Sokakta düşmanı görsen dost diye bağrına basmaktır ilticacı olmak. İşte bu trajik haberle dağılmış aklımı kalbimin derin acısında unutmuştum ki telefon çaldı ve arayan Hollanda’da ikamet eden sevgili arkadaşım Buket’ti. İlk cümlesi ;”Çok üzüntülüyüz dimi Nursencim” olmuştu. Evet dedim. Çünkü Türkiye’den almış olduğum trajik haberlerin etkisi altındaydım. Birden Buket’in arkadaşlarımı tanımadığını anımsadım. Neden üzüntülüğüz sormama zaman tanımadan; “Ne büyük kayıp dimi Nedret ağabeyimizin gidişi.”Dedi. Şok oldum. Acilde yatan, ölümcül hastalığa yakalanan arkadaşlarımın acısından daha büyük acıyla Nedret ağabeyle ilk karşılaşma görüntüleri ve en son telefon görüşme sesinde donup kaldım.

Nedret ağabeyle İstanbul’da ilk karşılaşmam benim Ural ailesine yeni dahil olduğum yıldı. Temel Ural’ın beni akrabalarına gelin olarak götürmesi hoşuma gitmiyordu. İtiraz etmiştim. Temel’e ben gelmem. Sen git. Şu gelin tanıştırma ziyaretleri beni geriyor ve hoşuma gitmiyor diye karşılık vermiştim. Gülerek; “Ben seni gelin görücü ziyaretine değil, benim kardeşimle senin düşün yoldaşınla tanıştırmak istiyorum fıstık ”demişti.

Nedret Ural’la Kartal’da buluşmuştuk. Nedret ağabeyi Şavşat lisesinde okuduğum yıllarda devrimci ağabeylerimizden biri olarak tanışmıştım. Temel’in beni benim tanıdığım Nedret ağabeyle buluşturacağı nerden bilebilirdim ki.  Temel’den önce ben sarılmıştım. Temel, Nedret ağabeye aramızda ki tartışmayı aktardı. Nedret Ural;”Vay demek bizim gelin olunca görüşmek istemedin. Kız şimdide gelin olarak tanıştık. Demek gelmeyecektin benimle tanışmaya. “  Sonra gelin çıkma kiraza boyalanır ellerin türküsü bir bükle okudu bana takılmak için.  Nedret Ural’la görüşmeye sabah gitmiş, akşam dönmüştük. Güneş kadar sıcak karşılamıştı. En mutlu günüm olmuştu.

En son görüşmemde Hollanda’dan telefonla oldu. İbrahim Keskin’in beni ve yeğenlerimi evinde ağırladığı gündü.  İbrahim abi Nedret Ural’ın ameliyat olduğunu, çokta iyi olmadığını bildirdi hüzünle.  Nedret Ural’ın dostu arkadaşı Cem Duman’da eşiyle benim gibi Keskin ailesinin evinde ağırladığı konuklarıydı. Bizde yöresel şivemizle Nedret Ural’ın türkülerini söyledik. Telefonda şifa dileyip bir konseriyle Avrupa’da buluşmamızı temenni ettim. Gevrek gevrek güldü tamam anlaştık merak etmeyin iyim. Her zaman ki gibi sesi neşeli ve gürdü. Biz yine Nedret Ural türkülerini söylemeye devam ettik.

Vefanın, mücadelenin, arkadaşlığın, özverinin, dostluğun en anlamlı derin betimlemesini Nedret Ural, Adnan Keskin’in, “İlle De Mavi” anı romanın girişine yazmış olduğu bir cümle vurgusuyla özetlemiştir. “Bir tünel kaz Adnan, çocukluğumuza çıksın.”

Unutulmaya yüz tutmuş yöresel Şavşat türkülerini Şavşat şivesiyle okuyarak belleklerimizi tazeleyen Nedret Ural, bu dünyadan sıcak gülüşle, gür sesle, onurlu adımlarla geçti. Bu dünyadan onurlu adımlarla geçen Şavşat’ın yiğitlerinin yaşamları ve anıları önünde saygıyla eğilerek selamlıyorum. Yıldızlar altında dinlensinler. Yaşamları gibi ışıklı olsun mekânları…

Nursen Ural,  3 Ocak 2019 Fransa