Erdoğan’ın hedef aldığı oyuncu Rutkay Aziz, ‘Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır’ sözlerine cevap verdi.

‘BU DURUMDA BEN Mİ FAŞİST OLUYORUM, MOZART MI?’

Aziz, Erdoğan’ın sözleri üzerine “Faşizmin ne olduğu o zaman tam bilinemiyor. Ben mi faşist oluyorum bu durumda Mozart mı oluyor faşist? Böyle bir durum varsa ben insanlık adına Mozart’ı korumaktan yanayım” dedi.

Artı TV yayınına bağlanan oyuncu Rutkay Aziz, aslında Erdoğan’a bir şey önermediğini belirterek, “Sadece bana Erdoğan’ın Fazıl Say konserine gideceği söylendi, bu konuda ne düşündüğüm soruldu. Ben de ‘Çok iyi olur, Mozart ve Beethowen dinler, iyi gelir’ dedim” şeklinde konuştu.

‘KİM ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM İÇİNDEYSE MÜSVEDDE OLUYOR’

Rutkay Aziz Erdoğan’ın sanatçılarla ilgili sık sık “müsvedde” ifadesi kullanmasını da değerlendirdi. “Sanata ve kültür hayatımıza nasıl baktıklarının göstergesidir. Bu Metin’le başladı Müjdat’la, başka arkadaşlarla devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı, Metin’e ve Müjdat’a ‘sanatçı müsveddeleri’ derken aslında ucu açık bir laf ediyor. Yani muhalefette kim varsa, kim eleştirel bir yaklaşım içindeyse bunlar demek ki müsvedde oluyor. Kim müsvedde, kim değil bunu halk zaten belli bir yerde kendisi getirip, koyuyor. Bunun ötesinde daha fazla muhatap tutmanın bir anlamı yoktur kendilerini”  ifadelerini kullandı.