Gürer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı

 Gürer: CHP iktidarında kadınlarımız, işsizlik, sömürü, cinayet ile değil onlara sağlanan pozitif ayrımcılıkla anılacaktır.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, toplumun temelini oluşturan kadınların; hangi meslek ve statüde olursa olsun, sorunlarının artığını belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde kadınlar için güzel sözler söyleneceğini ancak kadınların düne göre sorunlarının daha da arttığını belirtti. Kadınlara yönelik fizyolojik, psikolojik, cinsel ve ekonomik yönden şiddet olaylarının tavan yaptığı bir döneme gelinmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Gürer, “İşsizlik, cinayet, mobing ile kadınlar ciddi sorunlar yaşıyor” dedi”

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, çoğu Avrupa ülkelerinden daha önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiğini hatırlatan CHP Milletvekili Gürer, aradan bir asra yakın zaman geçtikten sonra, kadınlara yönelik her türlü şiddet olaylarının tavan yapmasının düşündürücü, üzüncü verici ve kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Ülkemizde kadınlara yönelik şiddetin boyutlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Gürer; psikolojik, fizyolojik, cinsel ve ekonomik yönden artış gösteren şiddet olaylarının mutlaka sonlandırılması gerektiğini vurguladı.

Resmi verilere göre, 2017 yılı ve 2018 yılının ilk 7 ayındaki 1.5 yıllık dönemde şiddete maruz kalan 393 kadının hayatını kaybettiğini anımsatan Ömer Fethi Gürer, “2017 yılında 133 bin, 2018 yılının ilk 7 ayında ise 96 bin kadın şiddete maruz kalmış. Bu verilere göre ülkemizde her gün 400 kadın şiddete maruz kalırken, her 3 günde de 2 kadın şiddet sonucu hayatını kaybediyor. Ortaya çıkan rakamların terörden beter bir duruma ermiştir. Alınması gereken önlemler mutlaka alınmalı ve bu çağdışı olaylara artık bir son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Sadece fizyolojik değil; psikolojik ve ekonomik yönden de kadınlara yönelik şiddet olaylarının arttığına işaret eden Ömer Fethi Gürer, “iş hayatındaki kadınlarımız emek sömürüsü ile karşı karşıya kalırken, anne adayı olan kadınlarımız işlerini kaybetmekte, kayıt dışı çalışmaya ve fazla mesaiye zorlanmaktadır” dedi.

Kadınlara her şeyden önce insan olduğu için hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini anlatan Ömer Fethi Gürer, “CHP iktidarında kadınlarımız, işsizlik, sömürü, cinayet ile değil onlara sağlanan pozitif ayrımcılıkla anılacaktır. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum” diye konuştu.