CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Doğa Koleji öğretmenlerinin, 3 aydır maaş alamamaları nedeniyle derslere girmemesi ve  binlerce öğrencinin de mağdur edilmesi hakkında yazılı basın açıklaması yaptı:

“Doğa Koleji 124 kampüsü, 82 bin öğrencisi ve 13.500 personeliyle hizmet veren bir eğitim kurumudur.

Ne yazık ki dün sabah 3 aydır maaşlarını alamadıkları için Doğa Koleji öğretmenleri derse girmedi. Çoğu aile paralarını ödemelerine rağmen çocuklarını okuldan alıp evlerine dönmek zorunda kaldı.

Doğa Koleji’nde yaşanan sorunlarla ilgili 3 Mayıs 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdim.

Önergemizde, öğretmenlerin 5 aydır maaşlarını düzensiz aldıklarını, birçok öğretmenin bu nedenle okuldan ayrılmak zorunda kaldığını, bu gidişle binlerce öğrencinin mağdur olacağını belirttim.

Bu mağduriyetin giderilmesi için bakanlık olarak herhangi bir tedbir alınıp alınmadığını, konuya ilişkin herhangi bir çalışmanın yapılıp yapılmadığını sordum.

Söz konusu önergemle,  tehlikenin büyümeden önlenmesi konusunda Milli Eğitim Bakanımızı uyardım.  Maalesef bu uyarılarımızın dikkate alınmadığını, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un tarafıma gönderdiği 17 Temmuz 2019 tarihli cevabında anladım.

Verilen yanıtta; görev yapan personelin maaşlarını alamadıkları hakkında Bakanlığa herhangi bir belge ulaşmadığı, başvurulması halinde inceleme soruşturma başlatılacağı yazılıydı.

Yani, ben, gemi devrilmek üzere, batıyor diyorum. Sayın Bakan, hele bir gemi batsın, izleyelim sonra bakarız diyor.

Geldiğimiz noktada, öğretmenler mağdur, öğrenciler mağdur, aileler mağdur!

Sağır sultan duydu Sayın Bakan!!! Biz, soru önergesiyle size bizzat duyurduk!!! Neyi beklediniz? Şimdi temel olan eğitim hakkından yoksun kalan öğrencilerin hesabını kim verecek? Evine ekmek götüremeyen öğretmenlerimizin hesabını kim verecek? Kendinizi sorumlu hissetmiyor musunuz? Size nasıl bir belge lazım Sayın Bakan!!!”