Cengiz Holding’in Cerattepe’yi talan etmesine karşı direnen ve haklarında soruşturma açılan Cerattepe direnişçilerine bugün görülen karar duruşmasında ceza yağdı. Direnişçilere toplam 4 yıl 7 ay ceza verildi.

Polisin müdahalesinde gözaltına alınan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin Halkevi Başkanı Dursun Ali Koyuncu, ÖDP İlçe Başkanı Kamil Güven, Kenan Balcı ve Osman Okur’un yanı sıra dava dosyasına Bahattin Altuntaş, Sercan Dede, Mahir Burak Köksal, Ersin Yılmaz, Tanju Gümüşkaya, Taylan Kaya, Yavuz Yenigül ve Metin Avcı da eklendi.

Karar duruşmasında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmekten Nur Neşe Karahan, Dursun Ali Koyuncu, Kamil Güven, Kenan Balcı, Osman Okur ve Bahattin Altuntaş’a 5 ay; Taylan Kaya ve Yavuz Yenigül’e 2 yıl 1 ay hapis cezası aldı. Diğer yargılananlar ise beraat etti.

Nur Neşe Karahan, Kamil Güven, Kenan Balcı, Osman Okur ve Bahattin Altuntaş’ın cezalarına erteleme verilirken; Dursun Ali Koyuncu, Taylan Kaya ve Yavuz Yenigül’ün cezaları ertelenmedi.
Koyuncu, Kaya ve Yenigül’ün istinaf mahkemesine temyiz başvurusunda bulunacağı öğrenildi.

“İktidarın mahkemesinden lehimize bir karar çıkmasını elbet beklemiyorduk”

Artvin Halkevi Başkanı Dursun Ali Koyuncu karar sonrası şunları söyledi: Söz konusu cezaların Avustralya’da binlerce hektar alanın yangınlarda yok olduğu, Kanal İstanbul ve kentimizde maden şirketinin halkın suyuna el koyduğu döneme denk gelmesi; doğanın korunması noktasında verdiğimiz mücadelede haklılığımızı bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Yüzlerce polisle Cengiz İnşaatın iş makinelerini Cerattepe’ye çıkarmak isteyen, jandarmayı orada tutan gücün iktidarda olduğu bir düzende mahkemelerden lehimize karar çıkmasını elbet beklemiyorduk. Biliyoruz ki bu cezalarla mücadeleyi sekteye uğratmak, bizleri yıldırmak istemektedirler.

Mahkemede “Pişman mısın?” sorusuna nasıl “Değilim” diye yanıt verdiysem, mahkeme sonucu aldığım cezadan ötürü de mücadeleden asla geri durmayacağım.

 Ne olmuştu
6 Şubat 2016 tarihinde Cengiz Holding’in iş makinelerinin polis eşliğinde Cerattepe’ye çıkarılmak istenmesine karşı halk iş makinelerinin çıkışını engellemiş, polisin biber gazlı saldırısı etkisiz kalmıştı. O gece nöbet tutan Artvin halkı 17 Şubat’ta Cengiz Holding’in polis ve jandarma korumasında Cerattepe’ye yeniden girmeye çalışmasına karşı kendi iş makineleriyle yolu kapamıştı. Bunun üzerine iş makinesi yoldan çekmeye çalışan polise karşı Artvinliler iş makinelerinin üzerine çıkarak polise direnmişti.