Babasına, ‘tehdit ediliyorum’ dedikten sonra görev yaptığı İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde ölü bulunan Er Osman Özçalımlı hakkında İstanbul Milletvekili (HDP) Züheyla Gülüm, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yanıtlanması isteğiyşe soru önergesi verdi. 

Sayın Züheyla Gülüm’ün soru önergesi şöyle:          

Milli Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre 2002–2013 yılları arasında 1035 asker intihar etmiştir. Ancak kamuoyunda bu intiharların büyük bir kısmının şüpheli ölüm olduğuna inanılmaktadır. Buna rağmen çoğu kez söz konusu ölümlere ilişkin gerçekler iktidar tarafından açığa çıkarılmamakta, sorumlu kişiler cezalandırılmamakta ve şüpheli ölümlerin üstü kapatılmaktadır.

Jandarma Er Osman Özçalımlı 01 Ağustos 2020 tarihinde kısa dönem askerlik yaptığı İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Kars’ın Digor ilçesinde yaşayan ailesine ise çocuklarının kalp krizinden öldüğü söylenmiştir.

Er Osman Özçalımlı’nın babası oğlunun 30 ve 31 Temmuz tarihlerinde kendisini arayarak ‘baba beni sıkıştırıyorlar ve bana vatan haini diyorlar. Bana tuzak kuruyorlar, benimle uğraşıyorlar’ dediğini ve ölümle tehdit edildiğini söylediğini ifade etmiştir. Bunun üzerine Osman Özçalımlı’nın babası cezaevini aradığını ve bir uzman çavuş ile görüşerek oğlunun durumunu aktardığını, uzman çavuşun da ‘siz merak etmeyin’ dediğini ifade etmiştir.

Öte yandan, cenazenin yerini öğrenmek için Kaymakamlığa başvuran aileye Kaymakamın  ‘Oğlunuz kalp krizi geçirmemiş de olabilir. Başka yollardan ölmüş olabilir.’dediği, askeri bir yetkilinin de aileye ‘Oğlunuzun kaldığı koğuş 3’üncü katta ve cenazeyi sabah saat 05:00’te görmüşler ve düşmüş olabilir. Başını bir yere çarpmış olabilir’ dediği ifade edilmiştir.

Bu bağlamda;

  1. İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın ölüm nedeni nedir? Ölüm nedenine ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun raporu çıkmış mıdır? Çıkmadıysa ailesine ölüm nedeni olarak neden kalp krizi denilmiştir? Osman Özçalımlı’nın gerçek ölüm nedeni neden saklanmaktadır?
  2. Er Osman Özçalımlı’nın ölümü ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadadır? Özçalımlı’nın ölümüne ilişkin ifadesine başvurulan kaç kişi vardır? Bunlar kimlerdir?
  3. Er Osman Özçalımlı’nın babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde kendisine baskı kurulduğunu ve tehdit edildiğini ifade etmiştir. Osman Özçalımlı’ı ölümle tehdit edenler tespit edilmiş midir? Bu kişilerin Özçalımlı’nın ölümüyle bağlantıları araştırılmış mıdır?
  4. Şüpheli asker ölümlerinin çoğunun Kürtlerden ve Alevilerden oluşması tesadüf müdür? Askerde etnik ve inançsal ayrımcılık ve hak ihlali uygulamalarına dair bakanlığınız tarafından bir kayıt tutulmakta mıdır? Bu tür ayrımcı uygulamalara karşı bir tedbiriniz var mıdır?
  5. 2002 yılından bu yana şüpheli asker intiharları veya şüpheli kazalar sonucunda yaşamını yitiren askerlerle ilgili kaç soruşturma ve kovuşturma yapılmıştır? Söz konusu ölümlere ilişkin sorumluluğu nedeniyle ceza verilen veya görevden alınan kişi sayısı kaçtır?
  6. 2002 yılından bu yana kışlalarda yaşamını yitiren asker sayısı kaçtır? Bunlardan kaçının ölüm nedeni kayıtlara “intihar” olarak geçirilmiştir?