CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul Esenyurt’ta yaşanan bir hastane skandalını kamuoyuna duyurdu ve Bakan Fahrettin Koca’ya çağrı yaptı.
CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, hastanede yaşamını yitiren 77 yaşındaki Temenuşka Asenova’nın dramını sosyal medyadan duyurdu. Yarkadaş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da şöyle seslendi:
VERİN CENAZEYİ…AYIPTIR! 
Az önce Bulgaristan vatandaşı olan, 4 yıl önce annesi ve çocuğuyla ülkemize yerleşen, Göç Dairesi’nin süresiz ikamet verdiği Sevgi Asenova ile konuştum.
Esenyurt’ta ikamet eden Asenova Ailesi’nin annesi Temenuşka Asenova (77) dokuz gün önce hastaneye kaldırılıyor.
Sevgi Hanım, kıymetli annesini Esenyurt Devlet Necmi Kadıoğlu Hastanesi ACİL Servisi’ne yatırmak istiyor. Ancak; istenen ücreti ödeyemeyeceklerini beyan edince, 77 yaşındaki Temenuşka Asenova, yaklaşık 3 saat serviste bekletiliyor.
Genç kadın çaresizlik içinde kıvranırken aklına 184’ü aramak geliyor. 184’ün devreye girmesi üzerine hastane yönetimi 77 yaşındaki kadının yatışını yapacağını ancak masraflar için “senet” imzalanması gerektiğini söylüyor. Sevgi Asenova bunun üzerine senedi imzalıyor ve annesinin hastaneye yatışı yapılıyor.
 Genç kadın adeta bir drama dönüşen olayın devamını şöyle anlattı:
“Önüme uzatılan senedi imzaladım. Annem yatırıldı. COVİD olduğu anlaşıldı. Ve tam 8 gün yoğun bakımda kaldı. Dün gece ise ömrü vefa etmedi, hakkın rahmetine kavuştu. Bugün cenazeyi almak için hastaneye gittim. Hastane yönetimi bana 80 BİN TL TEDAVİ MASRAFI OLDUĞUNU, PARAYI ÖDEMEDİĞİM TAKDİRDE CENAZEYİ VERMEYECEKLERİNİ söyledi.
Ben aylardır işsizim. Hiçbir gelirim yok. Bu parayı ödeyebilmem mümkün değil. Annemin cenazesi şu an hastanede. Biraz sonra Kaymakamlığa gideceğim. Param yok.
Sn. @drfahrettinkoca ; yukarıda anlattığım dram şu an devam ediyor. Bir evlat, annesinin naaşını alabilmek için çırpınıyor. Bu insanlık dramına derhal son verdirtin ve vicdanlarımızı bu ağır yükten kurtarın. Temenuşka Asenova da her yurttaşımız gibi son yolculuğuna uğurlansın.
YENİ BİLGİ:
Annesi vefat eden Sevgi Asenova ile az önce yeniden konuştum. Asenova, hastanenin tedavi ücretini 80 binden 46 bine düşürdüğünü ve kendisine bu belgenin verildiğini söyledi.