CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba Engelliler Haftası nedeniyle açıkladığı basın açıklamasında “ENGELLİLER BOŞ VAAT DEĞİL, EŞİT YURTTAŞLIK, EŞİT HAKLAR İSTİYOR.” dedi.

Veli Ağbaba’nın basın açıklaması şöyle:

“Engelli yurttaşlarımız yıllardan bu yana asla tutulmayacak boş vaatlerle oyalanarak ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. Hükümet iktidara geldiği günden beri engellilerin sorunlarını kalıcı anlamda çözmek konusunda samimi olmamıştır. Gerek imzaladığı Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine uymakta, gerekse 5378 sayılı Kanun’da belirtilen engellilerin haklarına dair hükümleri uygulamakta geri durmaktadır.

Bugün her alanda engelliler ciddi sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. İstihdamda engellilere ayrılmış kamu kadroları her yıl verilen sözlere rağmen hala daha boş durumdadır. Milletvekili seçildiğim günden bu yana görme engelli bir danışman ile çalışan biri olarak bu konu hakkında herkesin üzerine düşen sorumluluğu alması ve gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini düşünmekteyim.

Eğitimde gerek erişilebilirlik sorunları nedeniyle gerekse engellilerin sınav olma koşullarının yetersizliği nedeniyle okuma oranı maalesef son derece düşüktür. Kentlerdeki yetersiz ulaşım ve engelliler göz ardı edilerek uygulanan kentleşme nedeniyle engelliler özgürce sokaklarda dolaşamamaktadır. Çoğu kamu kurumu mimari olarak hala erişilebilirlik sorununu çözebilmiş değildir. Bilgiye erişim herkesin temel bir hakkıdır. Hala kamu kurumlarının internet siteleri erişilebilir olmadığından engelliler bilgiye erişimde ciddi problemlerle karşı karşıya bulunmaktadır. Bu referandumda bir kez daha görülmüştür ki engelliler gerek sandıklara erişimde gerekse teknik yetersizlikler nedeniyle hür iradeleri ile oy kullanmakta çok ciddi problemler yaşamışlardır.

Engellilerin yıllardan beri çözülemeyen rapor çilesi hala bu anlamdaki en önemli sorunlardan biridir. Engelli vatandaşlarımız bin bir güçlükle okuyup öğretmen olabilmekte, ancak sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı engellilerden bir de “öğretmenlik yapabilir” raporu istemektedir. Ayrıca engellilerle ilgili Türkiye’de sağlıklı bir veri istatistiğinin olmaması, hükümetin engellilerin sorunları konusunda ne kadar samimi olduğunu da göstermektedir.

Keza engellilere muhtaç sadakası verilerek evlerine hapsetmek, maalesef onları ikinci bir engelle de karşı karşıya bırakmaktadır. Sayıları gün geçtikçe artan ve yaklaşık 10 milyona varan engelli nüfusun bunca sorununu bir tek genel müdürlük ile idare etmek ve onların sorunlarına çözüm üretilmesini beklemek mümkün değildir. Engellilerin özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için TBMM gerekli düzenlemeler noktasında bir an önce uzlaşı ile adım atmalıdır.

Özellikle görme engellilerin daha özgür ve daha rahat hareket etmelerini sağlayacak ve Dünyanın birçok ülkesinde bulunan rehber köpeklerin ülkemizde de yasal bir altyapıya kavuşması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili verdiğim kanun teklifinin komisyonlarda daha fazla bekletilmeden bir an önce Meclis Genel Kurulunda görüşülerek yasalaşması tüm görme engellilerin beklediği bir adımdır. Engellileri yalnızca engelliler haftasında hatırlayıp, vatandaşlarımıza sağlanan hakları birer lütuf gibi göstermek yerine, engellilerin 365 gün boyunca eşit bir yurttaş olarak yaşamalarını sağlamak gereklidir.”