Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,36 / Satış: 5,38
€ EURO → Alış: 6,10 / Satış: 6,12

CHP’nin İktidar Güneşi Rize’den Doğacak!

CHP’nin İktidar Güneşi Rize’den Doğacak!
  • 26.12.2017
  • CHP’nin İktidar Güneşi Rize’den Doğacak! için yorumlar kapalı
  • 389 kez okundu
Reklam

CHP Rize İl Başkanlığı 36. Olağan Kongresini Yaptı… İki Adayın Seçime Girdiği Kongrede Mevcut Başkan Rakıcı, Yeniden İl Başkanlığına Seçildi…

3-chp-omur-caglar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 36. Büyük Kurultayı öncesinde ilçe kongrelerini tamamlayan Rize İl Başkanlığının 35.Olağan Kongresi de büyük bir coşku ve katılımla yapıldı.

Aynı zamanda yeni İl ve Merkez İlçe örgütlerinin toplandığı yeni İl Merkezi açılışının da yapıldığı 24 Aralık Pazar günü yapılan Rize İl Kongresine, CHP’nin Rize sorumlusu İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek ile Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen de katıldı.

CHP’nin ilçe kongrelerinde seçilen 170 İl Delegesinden 163’ünün katıldığı kongreye ayrıca, AKP İl Başkan Yardımcısı Kenan Yelkenci, MHP İl Başkan Yardımcısı Bünyamin Aslan ile Disiplin Kurulu Başkanı Recep Kuk, ÖDP İl Başkanı Recep Memişoğlu ve yöneticileri, Tek Gıda-İş, KESK, Kamu-Sen temsilcileri, ADD Şube Başkanı Ömer Toprak, Emekliler Derneği Başkanı R.Ali Derman, Esnaf Odaları Birliklerinin temsilcileri, DEKAP YK Üyeleri, Halkevleri, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile çevre illerden ilçe başkanları, eski ve yeni partililer de katıldı.

Yeni İl Merkezinin de bulunduğu Tek-Gıda İş Sendikası binasının Toplantı Salonunda yapılan, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Kongrenin Divan Başkanlığına CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Yardımcılıklarına ise Hemşin İlçe Başkanı Başar Cumhur ile İl Kadın Kolları Başkanı Fazilet Türüt seçildiler.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Mesut Rakıcı, CHP’nin muhalefetteki son kongrelerini yaptığına vurgu yaparak, CHP iktidarıyla Türkiye’nin yeniden kuruluş ayarlarına geri döneceğini kaydetti.

1-mustafa-gungor-mesut-rakici

            Pekşen: Özgürlük ve Adalet Ortak Problem

Kongrede konuşan Trabzon Milletvekili Pekşen, ülkenin içerisine düşürüldüğü duruma dikkat çekilerek, OHAL kapsamındaki KHK’lar, yolsuzluk ve rüşvet iddialarının bugüne kadar yaşanmışlardan daha çok olduğuna vurgu yaptı.

Kamuoyuna yansıyanın sadece buzdağının zirvesi olduğunu anlatan Pekşen, özgürlüklerin sadece Kürtler için aranan bir hak olmadığını belirterek, “Emek kesiminin, yurttaşları, köylü ve çiftçilerin, Alevilerin, sendikaların ve memurların problemi değildir. Özgürlük, ve adalet, 80 milyon yurttaşımızın ortak problemidir” dedi.

            Çiçek: CHP İktidara Hazır!

Kongre açılışında konuşan İstanbul Milletvekili Çiçek ise, uzun zamandan bu yana Rize örgütüyle birlikte çalıştıklarını, önemli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, Rize’de görülen bu coşku ve katılımın CHP’yi iktidara taşıdığını ve CHP’nin artık iktidar olmaya hazır olduğunun göstergesi olduğunu kaydetti.

Güneşin doğudan doğduğu gibi ülkeyi aydınlığa kavuşturacak CHP İktidarı güneşinin de ülkenin en doğusundan, Rize’den yükseleceğini belirten Çiçek, “Bizler Kumpas davalarının içinden, bedel ödeyerek buralara geldik. Dimdik ayaktayız. Kimsenin kuşkusu olmasın, CHP bu ülkenin aydınlık yarınlarını yeniden inşa edecektir. Bu kalabalık ve coşku gösteriyor ki CHP, teşkilatları ile iktidara hazırdır” diye konuştu.

chp-rize

            Raporlar Aklandı

Kendisinin de Rize’den Trabzon ve Tokat’a göç eden köklü bir aileden geldiğini kaydeden Dursun Çiçek’in Divan Başkanlığını yaptığı Kongrede, Rize İl Başkanlığı’nın 2 yıllık Çalışma Raporunu İl Başkan Yardımcısı Saltuk Deniz, Mali Raporlarını ise İl Saymanı B.Sami Sarımehmet okudu.

Her iki raporun Genel Kurulda onaylanmasının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte kongreye mesaj gönderen Milletvekili, İl Başkanları ve sivil toplum örgütlerinin mesajları okundu.

Bu sırada divan Başkanlığına ulaştırılan önergelerle CHP Rize İl Başkanlığına aday olan mevcut Başkan Mesut Rakıcı ile bir önceki dönem il yönetimindeyken istifa eden Mustafa Güngör’ün listeleri Delegelere okundu.

            Konuşmalarda Bütünlük Vurgusu

Verilen önergeyle öne alınan Dilek ve Temenniler bölümünde konuşan delegeler ve partililer, birlik ve bütünlük vurgusu yaparken; eski İl Başkanlarından Erol Koyuncu, Niyazi Seferoğlu, Ardeşen İlçe Başkanı Tahsin Ocaklı, Gençlik Kolları Başkanı Kemal Özgür Kahraman ile Saltuk Deniz de birer konuşma yaparak, durum tespitlerinde bulundular.

            Solculuk Nedir?

Deniz’in konuşmasındaki, “Solculuk, kapı-kapı gezmek değildir! Solculuk kapının içindekini, sokağı örgütlemektir. Her zaman sokakta olmak demektir. Sokağa çıkmak değil, sokaktan çıkmamak demektir. Yaşamın kendisini örgütlemek, adamın komşusu olmak demektir” ifadeleri ise coşkuyla alkışlandı.

Haziran seçimlerinde CHP’nin Rize Milletvekili adayı olan Kenan Bıyık, Başkan adayı Güngör’ün listesinden seçime girerken yaptığı konuşmada, “CHP’ye her şekilde hizmete hazırım. Ben artık ölene kadar Cumhuriyet Halk Partiliyim. Kimse bunun altında başka şey aramasın. CHP nerede görev verirse orada görev yapmaya hazırım” dedi.

            Kuvayi Milliye Davası

Dilek ve temenniler bölümünde son konuşan, 2 dönem önce İl Başkanı adayı olan ve mevcut yönetimde Rize İl Sekreteri görevini yürüten Ömer Şan ise, 2 yılda yaptıkları çalışmalar ve hazırladıkları raporlardan örnekler verdi.

Konuşmasını, “Bizim davamız, yeniden Kuvayi Milliye davasıdır, Misak-ı Milli davasıdır. Tam bağımsız, demokratik, çağdaş, sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalması davasıdır. Birlikte, omuz omuza başaracağız” diyerek tamamlayan Şan, seçime girecek listede yer alıp almadığını bilmediğini, CHP’nin her noktasında görev yapmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

            Güngör’den Teşekkür

Kongrede daha sonra İl Başkan adaylarından Mustafa Güngör konuştu. Konuşmada birlik-beraberlik mesajları veren Güngör, “Mevcut Başkan Sayın Mesut Rakıcı ile aramda hiçbir sorun yoktur. Açık konuşmak gerekirse kendisini çok severim. Burası benim evimdir. Kim kazanırsa kazansın hiçbir şekilde küsmek kırılmak olmayacak. Mesut Rakıcı yine benim başkanım, ben yine CHP’nin çalışan bir neferi olmaya devam edeceğim” diyerek, yeni İl Merkezini CHP’ye kazandırdığı için Rakıcı ve yönetimine de teşekkür etti.

            Rakıcı Kısa Konuştu

İl Başkanı Rakıcı ise yaptığı kısa konuşmada, 2 yıl boyunca kendisiyle özverili çalışmalarda bulunan yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek, “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Yapılanları herkes görüyor. Biz CHP’nin muhalefetteki son kongrelerini yapıyoruz. İktidar yürüyüşümüz Rize’den devam ediyor” dedi.

Daha sonra Kongre Divanı, seçimleri yönetmek için İlçe Seçim Kurulu görevlilerini göreve çağırarak seçimleri başlattı. Çekilen kurayla Güngör mavi, Rakıcı ise beyaz liste ile seçime girdi.

Kongreye katılan toplam 163 delegenin tamamının oy kullandığı seçimlerde 1 oy boş çıkarken; mevcut Başkan Mesut Rakıcı’nın beyaz listesi 111 oy, Mustafa Güngör’ün mavi listesi ise 51 oy aldı.

            Keyifli Kongre

Kongreye katılanlara göre CHP’nin 36. Olağan Kongresi, son zamanların en barışçıl ve birlik beraberlik mesajlarının verildiği kongresi olurken; 111 oyla yeniden Başkanlığa seçilen Rakıcı, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, “Bugün kazanan Cumhuriyet Halk Partisi Olmuştur. Biz büyük ve bütün bir aileyiz! Gelin, Rize’den başlattığımız bu aydınlık iktidar yürüyüşümüzü hep birlikte sürdürelim. Beraber yönetelim. Yeni il merkezimizde bizi yalnız bırakmayın. Sürekli gelip bizi denetleyin” dedi.

Daha sonra Rakıcı ile Güngör kucaklaşarak, fotoğraf çektirdi ve birlik mesajı verdi. Yeni seçilen Rize İl Yönetimi ve diğer kurullardaki isimler ise hep birlikte fotoğraf çektirdi.

Kongre sonunda, CHP’ye katılan Rize Belediye Meclisi’nin bağımsız üyesi Ahmet İlkbahar’a rozetini İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek taktı.

            Yönetim ve Denetleme Kurulu

CHP’nin yeni seçilen 20 kişilik Yönetim Kurulu, ” Reşat Avcı, Bina Baltacı, Sevim Sevilay Bostancı, Yunus Çemberci, Hüseyin Çiftçi, Saltuk Deniz, Atilla Güneri, Ahmet İlkbahar, Ömer Şefik Kahya, Tahsin Kanbur, Osman Kaptan, Yaşar Karahan, Gamze Karaosman, Fatma Kaspar, Mustafa Kazmaz, Sami Sarıahmetoğlu, Ömer Şan, İsmail Hakkı Yıldırım, Neriman Yıldız ve Ahmet Şaban Zehiroğlu” isimlerinden oluştu.

İl Disiplin Kurulu Üyeliklerine ise, “Mustafa Bükey, Dursun Dalga, Mustafa Karal, Halil Kavalcı, Gülderen Kulaksızoğlu, Ahmet Rakıcı, Erdal Saral, Ali Şimşek ve Ziya Yıldız” seçilirken; Kurultay Delegeliklerine de, “Hüseyin Bostan, Ömer Faruk Bucan, Hızır Kadıoğlu, Kemal Özgür Kahraman, Mesut Rakıcı ile Abdullah Yıldız” seçildiler.

Reklam
KAZA DEĞİL CİNAYET. ANKARA’DA YÜKSEK HIZLI TREN RAYDAN ÇIKTI 9 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ
Ankara Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu’nda yol kontrolü yapan kılavuz tren ile çarpıştı. Kazada,...
İ.MELİH GÖKÇEK’TEN ÖĞRENCİYE İĞRENÇ YANIT: YAPIYORSAN SONUÇLARINA KATLANIRSIN
Ankara’nın görevinden azledilen eski Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde konuşmacı olarak katıldığı panelde bir...
SARI YELEKLİ GEZİCİLER!
Rasim Yılmaz 11 Aralık 2018 Fransa genelinde “Sarı Yelekliler” adı altında örgütlenen vatandaşların, hükümetin akaryakıta ek vergi koymasına karşı 17...
BIKMIYORLAR ve DOYMUYORLAR. BAKANLIK KISACIK ALTIN MADENİ İÇİN YENİDEN DÜĞMEYE BASTI
2017 yılında ÇED süreci durdurulan Kazdağları’ndaki ‘Kısacık Altın Madeni’ için Bakanlık, yeniden süreç başlattı Büyük bir doğa tahribatı yaratacak olan...
11 ARALIK DÜNYA DAĞLAR GÜNÜ’NÜ HATIRLAYAN OLDU MU?
Dün (11 Aralık) “Dünya Dağlar Günü”yda. Başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere AKP tek adam iktidarı, muhalefet partileri, konuyla...
YILMAZ BÜYÜKERŞEN’İN HALK SÜT PROJESİ HAYATA GEÇİYOR,
“ÇİFTÇİMİZ ÜRETECEK HALKIMIZ SAĞLIKLI DOĞAL SÜT TÜKETECEK Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Projesi ile bir taraftan Eskişehir’de kırsal kalkınmaya destek olurken,...
ÖDP: ‘BU KRİZDE BÖYLE YAŞANMAZ!’
Özgürlük ve Dayanışma Partisi Artvin İl Başkanlığı adına Sercan DEDE, krize vurgu yaparak insanca yaşanabilecek bir asgari ücret talebiyle basına...
VELİ AĞBABA: EN AZ 21 BİN İŞÇİ İŞ CİNAYETLERİNE KURBAN GİTTİ
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba İnsan Haklarının 70. Yıldönümü vesilesi ile AKP...
YARKADAŞ:  SÖZCÜ yazarlarına FETÖ çamuru yapışmaz!
Sözcü yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru hakkında düzenlenen FETÖ iddianamesine Barış Yarkadaş’tan sert tepki geldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen...
“BÜYÜMEDİK, ÇAKILDIK”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AYKUT ERDOĞDU: “BÜYÜMEDİK, ÇAKILDIK” -“KRİZİN FATURASI DİREK ÜCRETLİLERE” -“İNŞAAT VE BETONA DAYALI AKP EKONOMİ MODELİ, İNŞAAT...
KARADENİZLİ, KARADENİZ YAYLALARINI KAÇAK YAPILARLA DOLDURMUŞ
Kaçak yapılaşmayı affeden ucube “İmar Barışı”nı fırsat bilenler kendi yaylalarında alel acele kaçak yapıları inşa edip bunları 2017’den önce yapılmış...
BİR SAVCI DAHA TARİHE GEÇTİ. EMİN ÇÖLAŞAN VE NECATİ DOĞRU FETÖ’CÜYMÜŞ
Sözcü Gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru’nun ve bazı yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 5 isme “FETÖ’ye yardım” suçlamasıyla davası...
YURDUN 4 YERİNDE 5 KADIN KATLEDİLDİ İÇİŞLERİ BAKANINDAN VE KADIN MİLLETVEKİLLERİMİZDEN ÇIT ÇIKMADI
Ankara, Kayseri Osmaniye ve Bursa’da dört kadın katledildi. İçişleri Bakanı ve Kadın Milletvekillerimiz sessiz kalmayı yeğlediler. Kadına  Yönelik Şiddete Karşı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ