CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Esenyurt Belediye Başkanı Kadıoğlu’nun sözlerini sert ifadelerle eleştirdi; “Oturduğu koltuğu Cumhuriyete borçlu olanların devrime ve onun kahramanlarına hakaretleri baştan aşağıya arsızlık ve riyakarlıktır”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhuriyet’i ‘darbe’ olarak nitelendiren, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nu sert sözlerle eleştirdi.

KURTULUŞ SAVAŞINDA HANGİ TARAFTA OLACAĞI BELLİ

Ağbaba yaptığı açıklamada; “Kadıoğlu’nun sözleri AKP zihniyetinin bir yansımasıdır. Bir gün bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci olan Mustafa Kemal Atatürk’e, bir gün Kurtuluş Savaşı Gazisi İsmet İnönü’ye, bir gün bu ülkenin yurttaşlarını özgürleştiren, bizlere bağımsız bir ülkede yaşama imkanı veren Cumhuriyete ağza alınmayacak hakaretler eden bu zihniyet, bir kez daha bu ülkenin değerlerine hakaret etmiştir. Atatürk’ü ecdada hainlikle suçlayan bu hadsizin Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşasa ne tarafta olacağını bizler biliyoruz” ifadelerini kullandı.

DARBE DEĞİL DEVRİM

AKP’li Esenyurt Belediye Başkanı Kadıoğlu’nun referandumla ilgili bir panelde bilinç altını açık ederek darbe dediğini hatırlatan Ağbaba, “Bizleri İngiliz’in, Yunan’ın bayrağı altında yaşamaktan kurtaran, vatanımızı işgal edenlere selam durmaktan ve onlara esaretten kurtaran, yurttaşlarımıza özgür ve bağımsız bir yaşam sunan mücadelenin adı darbe değil devrimdir. O devrimin adı da Cumhuriyet’tir. Kadıoğlu’nun Kurtuluş Savaşı’nı veren kahraman askerlerimize ve gazilerimize darbeci ordu imasında bulunması talihsizlik değil hadsizliktir. Bu sözler şehitlerimizin kemiklerini sızlatmıştır. Oturduğu koltuğu Cumhuriyete borçlu olanların devrime ve onun kahramanlarına hakaretleri baştan aşağıya arsızlık ve riyakarlıktır. Geçmişi malum bu şahıs, yeni hadsizliği ile milletimizin hafızasına işlenmiştir. Ancak bu hakaretlerine karşı, kuran ve kurtaran parti olarak her türlü hukuki girişimde de bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Esenyurt Belediye Başkanının konuşmasının videosu:

https://youtu.be/QWuwUJKYZ0o