Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,64 / Satış: 5,66
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,41

Karadeniz Sol Yanını Unutmuyor!

Karadeniz Sol Yanını Unutmuyor!
  • 31.03.2018
  • Karadeniz Sol Yanını Unutmuyor! için yorumlar kapalı
  • 637 kez okundu
Reklam

 Ömer Şan
Rize   

           Tokat Kızıldere’de, Mahir Çayan ve 8 arkadaşı ile birlikte 30 Mart 1972’de katledilen, Cihan Alptekin ve arkadaşları, Rize’deki mezarı başında, katledilişlerinin 46.yıldönümünde de anılıyor.

IMG-20180330-WA0016

            68 kuşağının devrimci önderlerinden, Deniz Gezmiş ile birlikte THKO’nun kurucuları arasında yer alan Cihan Alptekin, Deniz’lerin idamını engellemek için NATO üssünden 2 İngiliz ve bir Kanadalı radar teknisyenini kaçırmalarının ardından Kızıldere’de Mahir Çayan ve 8 arkadaşıyla birlikte katledilmişti.

            Türkiye’deki ilk kontrgerilla katliamı olarak kayıtlara geçen Kızıldere’de, öldürülen Cihan Alptekin’in annesi Ayşe Alptekin de, aradan geçen 43 yılın acısını yüreğinde taşırken; önceki yılın 5 Şubat’ında yaşamını yitirmiş ve oğlunun yanında toprağa verilmişti.

            Aradan geçen 46 yıla karşın dost, akraba ve arkadaşları tarafından unutulmayan Alptekin, Çayan ve arkadaşları her yıl olduğu gibi bu yıl da, Cihan Alptekin’in Rize’nin Ardeşen ilçesi Yeniyol (Oce) Köyündeki mezarı başında anıldı.

            Anma için Artvin, Hopa, Kemalpaşa, Trabzon, Rize ve ilçelerinden gelenler, Yeniyol Köyü girişinde toplanan akraba ve dostları ile birlikte topluca araçlarla Alptekin’in mezarının bulunduğu bölgeye gitti.

            Anma programı nedeniyle jandarma ekipleri de Yeni Yol Köyü girişinde güvenlik önlemi aldıktan sonra, anmaya gelenleri kimlik kontrolünden geçirerek rutin arama çalışması yaptı ve anmanın yapıldığı köy ve civarında güvenlik önlemi aldı.

IMG-20180330-WA0020

            Kalabalık Anma

            Cihan Alptekin ve Kızıldere katliamı için her yıl olduğu gibi bu yıl da mezarı başında düzenlenen Ardeşen’in Yeniyol Köyü’ndeki anma törenine CHP, ÖDP, EMEP, ESP, Birleşik Haziran Hareketi, Öğrenci Kolektifleri, Halkevleri üyeleri, akrabaları ile arkadaşlarının bulunduğu kalabalık bir topluluğun katıldı.

            Anmada konuşan dostları, “Kızıldere, ‘Devrimci dayanışma,yan yana duruşun ve birlikteliğin’, 1972 yılında canlarını ortay koyarak uyguladıkları günün adıdır. Bugün bu dayanışma ve birlikteliğe dünkü kadar ihtiyacımız vardır. Onlara sözümüz var” şeklinde ifadeler kullandılar.

            Anma nedeniyle ÖDP Rize İl Başkanı Devrim Şahinbaş da, Türkiye tarihindeki karanlık katliamların, ülkenin aydınlık geleceğine vurulmuş darbeler olduğuna işaret etti.

            Alptekin’in Yeniyol Köyü’ndeki mezarı, 2013 yılında arkadaşları tarafından yeniden düzenlenerek, anıt mezar haline dönüştürülmüştü.

IMG-20180330-WA0019

            2007’deki Anmaya Dava

            Bilindiği üzere, 2007’deki anma nedeniyle, Hopa olaylarının olduğu 2011’de 48 kişiye 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle; ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ ve ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlamalarıyla, Rize Cumhuriyet Savcısı Mustafa Gökhan Yumrutaş tarafından dava açılmıştı.

            Anma sırasında, “Cihan Alptekin ölümsüzdür”, “Kızıldere son değil, savaş sürüyor”, “Amerikan uşakları, iktidarın haydutları” şeklindeki sloganlar da davanın gerekçeleri arasında yer almıştı. Açılan davada bugüne kadar herhangi bir sonuç çıkmaması da dikkat çekti.

            Kızıldere’de katledilen Cihan Alptekin, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı için bu güne kadar kesinleşmiş herhangi bir yargı kararı bulunmadığı buna karşın, Rize’de 2011’de açılan davaya gerekçe olan suçlamaların ‘hukuki gerekçelerden yoksun’ olduğu kaydedildi.

IMG-20180330-WA0014

            Kızıldere’de Ne Oldu?

            Bilindiği gibi 1972’deki 12 Mart muhtırasından sonra yakalanan 68 kuşağının devrimci önderlerinden ve THKO kurucularından Deniz Gezmiş ile Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972’de; THKP/C kurucularından Mahir Çayan, Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Dev-Genç MYK üyesi Hüdai Arıkan, THKO kurucularından Cihan Alptekin, Fatsalı Nihat Yılmaz, öğretmen Ertan Sarıhan ve Ünyeli Ahmet Atasoy, Ünye’deki NATO üssünden 2 İngiliz ve bir Kanadalı radar teknisyenini kaçırdı.

            Kendilerini, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere’de bekleyen Dev-Genç Genel Sekreteri Sinan Kazım Özüdoğru, SBF Öğrenci Derneği yöneticisi Sabahattin Kurt, THKO’dan Ömer Ayna ve ‘Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü’nün kurucusu olarak aranan Üsteğmen Saffet Alp’le buluştular.

            Bir araya gelen grup, Kızıldere’deki köy muhtarının evinde saklanırken; helikopter destekli güvenlik güçleri, köydeki işbirlikçilerin ihbar üzerine evi buldu ve kuşattı.

            Köylülerin iddialarına göre NATO askerleri de kuşatmayı destekledi.

            İçeridekiler, ellerindeki rehineleri dışarıdaki kuşatma birliklerine gösterdiler fakat bilinmeyen bir sebeple güvenlik güçleri rehinelere önem vermedi.

            Grup lideri Mahir Çayan, güvenlik güçleriyle iletişime geçmek için çatıya çıkıp, ‘biz bu yola dönmek için değil ölmek için geldik’ şeklinde bir konuşma yaparken; makineli tüfeklerle yaylım ateşi başladı ve çatıdaki Mahir Çayan kafasına isabet eden bir mermiyle orada öldü.

            Daha sonra devam eden çatışma sonrasında evdekilerin tamamı öldürülürken; ağır yaralanarak yakalandığı ileri sürülen Üsteğmen Saffet Alp’in ise askerler tarafından daha sonra infaz edildiği iddia edildi.

            Evden ise sadece, çatışma sırasında evin altındaki samanlığa kaçan ve bugün HDP Milletvekili olan zamanın Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, sağ olarak kurtuldu.

IMG-20180330-WA0022

            Kimler Öldürüldü?

            Kızıldere’deki çatışmada öldürülenlerin isimleri, doğum tarihleri ve memleketleri ise şöyle:

“Mahir Çayan (1946, Samsun), Cihan Alptekin (1947, Rize-Ardeşen-Yeniyol-Oce Köyü), Hüdai Arıkan (1946, Denizli-Çivril), Ahmet Atasoy (1946, Ordu-Ünye), Ertan Sarıhan (1942, Ordu-Fatsa-Beyceli Köyü), Saffet Alp (1949, Kayseri), Sinan Kazım Özüdoğru (1947, Sivas-Şarkışla-Ortaköy), Sabahattin Kurt (1949, Van), Nihat Yılmaz (1937, Ordu-Fatsa-Bozdağı Köyü) ve Ömer Ayna (1952, Diyarbakır).”

            İlk Kontrgerilla Katliamı!

            Bu olay Türkiye siyasi tarihine, devletin içerisinde yer edinen ve daha sonraları büyük tartışmalara yolacak kontrgerillanın ilk ve en önemli eylemi olarak geçti.

            Zira Kızıldere katliamından sonra o dönemde adları sıkça kontrgerilla eylemleriyle anılan ve Ankara Merkez Komutanlığından Tümgeneral olarak emekliye ayrılan Tevfik Türüng’ün yönettiği ‘Kızıldere katliamı’ operasyonuna ayrıca MİT görevlileri Hiram Abas ve Mehmet Eymür’ün de katıldığı biliniyor.

            Türüng’ün adı, 1963 yılında Albay Talat Aydemir öncülüğünde gerçekleştirilmek istenen darbede de geçiyordu, 2008’de 93 yaşında öldü.

            Bay Pipo olarak anılan ve Amerika’da eğitim gören MİT’çi Hiram Abas ise 26 Eylül 1990’da uğradığı saldırı sonrasında öldürüldü.

            MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı olan Mehmet Eymür, 9 Mart 1971 darbe teşebbüsünden sonra MİT’te Hiram Abas’la birlikte Ziverbey’de 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün’ün emrinde çalıştı. MİT’te çeşitli görevlerde bulunan Eymür, emekli olduktan sonra Washington’a yerleşti ve daha sonra yurda döndü. Eymür daha sonra, faili meçhul cinayetlere ilişkin, aralarında Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 19 sanık hakkında açılan davada, tanık olarak dinlendi ve mahkemeye önemli belgeler sundu.

Reklam
22 MART DÜNYA SU GÜNÜNDE SU KONUŞUYOR
Suyum Ben Tekin Üstündağ Dağların başından doğup sevgilim “Deniz’e” kavuşan bir akarsuyum ben. Hasreti su kavuşumları olan akan bir suyum...
KILIÇDAROĞLU YARIN (23 Mart) ARTVİN’DE OLACAK
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yarın (23 Mart) Artvin’de halka BULUŞACAK. Artvin Valiliği önünde saat 16.00’da  Artvinlilere hitap edecek olan...
CHP’DEN ERDOĞAN’A BARAJ CEVABI
CHP Hatay milletvekilleri, Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı Hatay barajlarıyla...
ÖZHASEKİ, “DUYGUSAL OLDUĞUMUZ İÇİN FETÖ’YE YARDIM ETTİK.”
FETÖ Çatı Davası’nda Mehmet Özhaseki ayrıntısı ‘FETÖ’ye ilişkin Ankara’da sonuçlanan Çatı Davası’nın gerekçeli kararından Cumhur İttifakı’nın Ankara adayı Mehmet Özhaseki’nin...
ÜLKEYE GÜNEŞ İSTANBUL’DAN, İSTANBUL’A BEYOĞLU’NDAN DOĞACAK
CHP, yıllardır çeşitli arayış içindeydi. Eveledi, geveledi. Kara çarşaflıya bile rozet taktı. Türban dayatmasına yenildi. Türban demokratik talep olmamasına rağmen,...
KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLER KADROYA ALINSIN
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, kamu kurum, kuruluş...
CUMHUR İTTİFAKI’NIN MHP’Lİ KOZAN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI: ANALARINI BELLEYECEĞİZ!
Oda TV’de yar alan habere göre,  Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı  MHP’nin Kozan Belediye Başkan Adayı Nihat Atlı vatandaşlara karşı yaptığı...
FINDIKLILAR BU KEZ DE İLÇEDE YAPILMAK İSTENEN HES’İN İDK TOPLANTISINI PROTESTO ETTİ…
Fındıklı Halkın Onayını Almayan Hiçbir Projeye İzin Yok! Fındıklı’nın 1.Derece SİT Alanı Olan Arılı Vadisinde Yapılmak İstenen HES İçin Ankara’da...
MANSUR YAVAŞ HAKKINDA İDDİALARI ORTAYA ATAN ŞAHIS BELGEDE SAHTECİLİKTEN HAPİS CEZASI ALMIŞ
Mansur Yavaş hakkında şikayetçi olan şahsın belgede sahtecilik ten hapis cezasına çarptırıldığını, çocuk itismarı suçlamasıyla halen  yargılandığını ve yüzde 80...
CHP’Lİ ÖZEL, BAKAN HULUSİ AKAR’IN AÇTIĞI DAVADA YANIT DİLEKÇESİNİ VERDİ
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TBMM Genel Kurulu’nda sözleri nedeniyle...
MİLLET İTTİFAKI ANKARA KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ŞENEL: BU SEÇİMİ ALACAĞIZ
Millet İttifakı Keçiören Belediye Başkan Adayı Güçlü Şenel, 31 Mart Yerel Seçimlerine ilişkin olarak ”Anketlere göre Ankara’da Mansur Yavaş yüzde...
EKREM İMAMOĞLU’NUN ARTVİN SEVGİSİ BİR BAŞKA
Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü nedeniyle İstanbul’da “Artvinliler Buluşması” düzenlendi. İSARF’ın düzenlediği geceye birçok davetli ve hemşehrilerimiz katılırken, onur...
HES YAPMA BOŞUNA YIKACAĞIZ BAŞINA!
Fındıklı Arılı Vadisinde Yapılmak İstenen Hayat HES’in ÇED’i İçin Ankara’da Yapılacak İDK Toplantısı Öncesi Fındıklılılardan Sert Tepki… Ömer ŞAN Rize’nin...
NAZİLİ BELEDİYE BAŞKANI VE CUMHUR İTTİFAKININ ADAYI ÇALIŞAN BİR KADINI DÖVDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI
Nazilli’nin Belediye Başkanı ve AKP-MHP İttifakı’nın başkan adayı Haluk Alıcık’ın işten attığı bir kadın çalışanı tokatladığı ortaya çıktı. Aydın Life...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ