Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,67 / Satış: 5,69

Karadeniz Sol Yanını Unutmuyor!

Karadeniz Sol Yanını Unutmuyor!
  • 31.03.2018
  • Karadeniz Sol Yanını Unutmuyor! için yorumlar kapalı
  • 302 kez okundu
Reklam

 Ömer Şan
Rize   

           Tokat Kızıldere’de, Mahir Çayan ve 8 arkadaşı ile birlikte 30 Mart 1972’de katledilen, Cihan Alptekin ve arkadaşları, Rize’deki mezarı başında, katledilişlerinin 46.yıldönümünde de anılıyor.

IMG-20180330-WA0016

            68 kuşağının devrimci önderlerinden, Deniz Gezmiş ile birlikte THKO’nun kurucuları arasında yer alan Cihan Alptekin, Deniz’lerin idamını engellemek için NATO üssünden 2 İngiliz ve bir Kanadalı radar teknisyenini kaçırmalarının ardından Kızıldere’de Mahir Çayan ve 8 arkadaşıyla birlikte katledilmişti.

            Türkiye’deki ilk kontrgerilla katliamı olarak kayıtlara geçen Kızıldere’de, öldürülen Cihan Alptekin’in annesi Ayşe Alptekin de, aradan geçen 43 yılın acısını yüreğinde taşırken; önceki yılın 5 Şubat’ında yaşamını yitirmiş ve oğlunun yanında toprağa verilmişti.

            Aradan geçen 46 yıla karşın dost, akraba ve arkadaşları tarafından unutulmayan Alptekin, Çayan ve arkadaşları her yıl olduğu gibi bu yıl da, Cihan Alptekin’in Rize’nin Ardeşen ilçesi Yeniyol (Oce) Köyündeki mezarı başında anıldı.

            Anma için Artvin, Hopa, Kemalpaşa, Trabzon, Rize ve ilçelerinden gelenler, Yeniyol Köyü girişinde toplanan akraba ve dostları ile birlikte topluca araçlarla Alptekin’in mezarının bulunduğu bölgeye gitti.

            Anma programı nedeniyle jandarma ekipleri de Yeni Yol Köyü girişinde güvenlik önlemi aldıktan sonra, anmaya gelenleri kimlik kontrolünden geçirerek rutin arama çalışması yaptı ve anmanın yapıldığı köy ve civarında güvenlik önlemi aldı.

IMG-20180330-WA0020

            Kalabalık Anma

            Cihan Alptekin ve Kızıldere katliamı için her yıl olduğu gibi bu yıl da mezarı başında düzenlenen Ardeşen’in Yeniyol Köyü’ndeki anma törenine CHP, ÖDP, EMEP, ESP, Birleşik Haziran Hareketi, Öğrenci Kolektifleri, Halkevleri üyeleri, akrabaları ile arkadaşlarının bulunduğu kalabalık bir topluluğun katıldı.

            Anmada konuşan dostları, “Kızıldere, ‘Devrimci dayanışma,yan yana duruşun ve birlikteliğin’, 1972 yılında canlarını ortay koyarak uyguladıkları günün adıdır. Bugün bu dayanışma ve birlikteliğe dünkü kadar ihtiyacımız vardır. Onlara sözümüz var” şeklinde ifadeler kullandılar.

            Anma nedeniyle ÖDP Rize İl Başkanı Devrim Şahinbaş da, Türkiye tarihindeki karanlık katliamların, ülkenin aydınlık geleceğine vurulmuş darbeler olduğuna işaret etti.

            Alptekin’in Yeniyol Köyü’ndeki mezarı, 2013 yılında arkadaşları tarafından yeniden düzenlenerek, anıt mezar haline dönüştürülmüştü.

IMG-20180330-WA0019

            2007’deki Anmaya Dava

            Bilindiği üzere, 2007’deki anma nedeniyle, Hopa olaylarının olduğu 2011’de 48 kişiye 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle; ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ ve ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlamalarıyla, Rize Cumhuriyet Savcısı Mustafa Gökhan Yumrutaş tarafından dava açılmıştı.

            Anma sırasında, “Cihan Alptekin ölümsüzdür”, “Kızıldere son değil, savaş sürüyor”, “Amerikan uşakları, iktidarın haydutları” şeklindeki sloganlar da davanın gerekçeleri arasında yer almıştı. Açılan davada bugüne kadar herhangi bir sonuç çıkmaması da dikkat çekti.

            Kızıldere’de katledilen Cihan Alptekin, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı için bu güne kadar kesinleşmiş herhangi bir yargı kararı bulunmadığı buna karşın, Rize’de 2011’de açılan davaya gerekçe olan suçlamaların ‘hukuki gerekçelerden yoksun’ olduğu kaydedildi.

IMG-20180330-WA0014

            Kızıldere’de Ne Oldu?

            Bilindiği gibi 1972’deki 12 Mart muhtırasından sonra yakalanan 68 kuşağının devrimci önderlerinden ve THKO kurucularından Deniz Gezmiş ile Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972’de; THKP/C kurucularından Mahir Çayan, Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Dev-Genç MYK üyesi Hüdai Arıkan, THKO kurucularından Cihan Alptekin, Fatsalı Nihat Yılmaz, öğretmen Ertan Sarıhan ve Ünyeli Ahmet Atasoy, Ünye’deki NATO üssünden 2 İngiliz ve bir Kanadalı radar teknisyenini kaçırdı.

            Kendilerini, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere’de bekleyen Dev-Genç Genel Sekreteri Sinan Kazım Özüdoğru, SBF Öğrenci Derneği yöneticisi Sabahattin Kurt, THKO’dan Ömer Ayna ve ‘Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü’nün kurucusu olarak aranan Üsteğmen Saffet Alp’le buluştular.

            Bir araya gelen grup, Kızıldere’deki köy muhtarının evinde saklanırken; helikopter destekli güvenlik güçleri, köydeki işbirlikçilerin ihbar üzerine evi buldu ve kuşattı.

            Köylülerin iddialarına göre NATO askerleri de kuşatmayı destekledi.

            İçeridekiler, ellerindeki rehineleri dışarıdaki kuşatma birliklerine gösterdiler fakat bilinmeyen bir sebeple güvenlik güçleri rehinelere önem vermedi.

            Grup lideri Mahir Çayan, güvenlik güçleriyle iletişime geçmek için çatıya çıkıp, ‘biz bu yola dönmek için değil ölmek için geldik’ şeklinde bir konuşma yaparken; makineli tüfeklerle yaylım ateşi başladı ve çatıdaki Mahir Çayan kafasına isabet eden bir mermiyle orada öldü.

            Daha sonra devam eden çatışma sonrasında evdekilerin tamamı öldürülürken; ağır yaralanarak yakalandığı ileri sürülen Üsteğmen Saffet Alp’in ise askerler tarafından daha sonra infaz edildiği iddia edildi.

            Evden ise sadece, çatışma sırasında evin altındaki samanlığa kaçan ve bugün HDP Milletvekili olan zamanın Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, sağ olarak kurtuldu.

IMG-20180330-WA0022

            Kimler Öldürüldü?

            Kızıldere’deki çatışmada öldürülenlerin isimleri, doğum tarihleri ve memleketleri ise şöyle:

“Mahir Çayan (1946, Samsun), Cihan Alptekin (1947, Rize-Ardeşen-Yeniyol-Oce Köyü), Hüdai Arıkan (1946, Denizli-Çivril), Ahmet Atasoy (1946, Ordu-Ünye), Ertan Sarıhan (1942, Ordu-Fatsa-Beyceli Köyü), Saffet Alp (1949, Kayseri), Sinan Kazım Özüdoğru (1947, Sivas-Şarkışla-Ortaköy), Sabahattin Kurt (1949, Van), Nihat Yılmaz (1937, Ordu-Fatsa-Bozdağı Köyü) ve Ömer Ayna (1952, Diyarbakır).”

            İlk Kontrgerilla Katliamı!

            Bu olay Türkiye siyasi tarihine, devletin içerisinde yer edinen ve daha sonraları büyük tartışmalara yolacak kontrgerillanın ilk ve en önemli eylemi olarak geçti.

            Zira Kızıldere katliamından sonra o dönemde adları sıkça kontrgerilla eylemleriyle anılan ve Ankara Merkez Komutanlığından Tümgeneral olarak emekliye ayrılan Tevfik Türüng’ün yönettiği ‘Kızıldere katliamı’ operasyonuna ayrıca MİT görevlileri Hiram Abas ve Mehmet Eymür’ün de katıldığı biliniyor.

            Türüng’ün adı, 1963 yılında Albay Talat Aydemir öncülüğünde gerçekleştirilmek istenen darbede de geçiyordu, 2008’de 93 yaşında öldü.

            Bay Pipo olarak anılan ve Amerika’da eğitim gören MİT’çi Hiram Abas ise 26 Eylül 1990’da uğradığı saldırı sonrasında öldürüldü.

            MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı olan Mehmet Eymür, 9 Mart 1971 darbe teşebbüsünden sonra MİT’te Hiram Abas’la birlikte Ziverbey’de 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün’ün emrinde çalıştı. MİT’te çeşitli görevlerde bulunan Eymür, emekli olduktan sonra Washington’a yerleşti ve daha sonra yurda döndü. Eymür daha sonra, faili meçhul cinayetlere ilişkin, aralarında Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 19 sanık hakkında açılan davada, tanık olarak dinlendi ve mahkemeye önemli belgeler sundu.

Reklam
ÖNCE DİYANETİN BAŞI FETÖ’YÜ ZİYARET ETTİ ŞİMDİ DE TRT DİYANET’TE FETULLAH GÜLEN’İN GÜFTESİ SÖYLENDİ
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’na(TRT) bağlı kanallardan TRT Diyanet’te yaşanan FETÖ skandalı, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili...
TANAL’DAN AKP’YE: 15 TEMMUZ’U ARAŞTIRALIM DEDİK AKP REDDETTİ. ŞEHİTLERİMİZİN GÜNAHI REDDEDENLERİN BOYNUNA”
CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, 15 Temmuz darbe girişiminin 2. Yılında, bütün partilerin 15Temmuz kanlı darbe girişimi gecesi Meclis’te...
“Berberoğlu için neyi bekliyorsunuz?”
CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş, “Berberoğlu 398 gündür haksız ve hukuksuz bir kararla cezaevinde tutuluyor. Yargıtay tahliye için neyi...
Ohal gidiyor OHAL geliyor
21 Temmuz 2016’ da ilan edilen ve 7 kez uzatılan Ohal kaldırılıyor, yerine Ohal’ı aratacak OHAL getiriliyor. AKP ile MHP’nin...
CHP PM ÜYESİ AKSÜNGER’DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI: 250 İMZA TOPLANDI! CHP O GECE İNCE’YE SONUÇ MONUÇ GÖNDERMEDİ, ÇIKSIN AKSİNİ İDDİA ETSİNLER
KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’nın konuğu olan CHP PM üyesi Erdal Aksünger, olağanüstü kurultay için ilk günden 250 imzanın toplandığını...
“Benzemez Kimse Sana” Cumhuriyet’in Divası Müzeyyen Senar’a Google’den özel doodle
Önemli gün ve kişilere açılış sayfasında yer veren Google, Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz ismi Müzeyyen Senar’a açılış sayfasında doodle ile...
Askerliğini Paralı Olarak 21 Gün Yapan Hazine ve Maliye Bakamı Berat Albayrak YAŞ Üyesi de Oldu
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yapısı yeniden düzenlenen Yüksek Askeri Şura üyeliğine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’da alındı. Kararnamede,  Cumhurbaşkanının başkan olarak...
Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi’de tek adama bağlandı
Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi’nin özel yasaları lağvedilerek tüzel varlıkları ortadan kaldırıldı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum kapsamında çıkarılan ...
TARİHİN KARA LEKESİ BOSNA KASAPLARI VE  8 BİNDEN FAZLA KATLEDİLEN MASUM İNSAN
Bosna Savaşı sırasında 8 binden fazla Boşnak sivilin katil, cani, alçak Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenitsa Katliamı, üzerinden 23 yıl...
CHP’li Murat Emir “Tekirdağ tren faciasının gerçekleştiği hat için 680 milyon Euro hibe geldi mi?”
Tekirdağ tren faciasının gerçekleştiği hat için 680 milyon Euro hibe geldi mi? Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir,...
“301 İşçiyi göçük, ailelerini ise bu karar öldürdü!.”
Fırtınalı bir kış oldu ertesi yıl Aynı yılın teşrininde (ekim) Üç arkadaş Zonguldak’a indiler. Şurdan şu tarafa tut, bütün deniz...
SOMA DAVASININ ÖZETİ:  “YOKSULLAR  KAYBETTİ, ZENGİNLER KAZANDI”
Madenci Yakını Elmas Kaya’nın  “Yoksullar kaybetti, zenginler kazandı” cümlesiyle özetlediği dava Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde son kez görüldü. Akhisar Ağır...
Konseri iptal edilen Fazıl Say:  Memleketim adına üzülüyorum
Ünlü piyanist Fazıl Say’ın konser iptal edildi. Fazıl Say, Instagram hesabından ‘zorunlu bir açıklama’ yayınlayarak, konuya tepkisini gösterdi. Fazıl Say’ın...
Seni unutmayacağız mavi düşlü çocuk!
Acının yaşı ölümden niye büyük anne…! Kırmızı giymek lazım,korkuya inat elma yemek lazım,cennete inat güzele bakmak lazım,günaha inat yaşamak lazım,düşmana...
Dakika 1, Faşizmin Ayak Sesleri 1: “Yaşasın hayat, Yaşasın tiyatro”ya gözaltı
Sanatçı Orhan Aydın, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı. Aynı zamanda Yolcuhaber’de de köşe yazıları yazan sanatçı Orhan Aydın ifadesi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ