Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

Karadeniz Sol Yanını Unutmuyor!

Karadeniz Sol Yanını Unutmuyor!
  • 31.03.2018
  • Karadeniz Sol Yanını Unutmuyor! için yorumlar kapalı
  • 453 kez okundu
Reklam

 Ömer Şan
Rize   

           Tokat Kızıldere’de, Mahir Çayan ve 8 arkadaşı ile birlikte 30 Mart 1972’de katledilen, Cihan Alptekin ve arkadaşları, Rize’deki mezarı başında, katledilişlerinin 46.yıldönümünde de anılıyor.

IMG-20180330-WA0016

            68 kuşağının devrimci önderlerinden, Deniz Gezmiş ile birlikte THKO’nun kurucuları arasında yer alan Cihan Alptekin, Deniz’lerin idamını engellemek için NATO üssünden 2 İngiliz ve bir Kanadalı radar teknisyenini kaçırmalarının ardından Kızıldere’de Mahir Çayan ve 8 arkadaşıyla birlikte katledilmişti.

            Türkiye’deki ilk kontrgerilla katliamı olarak kayıtlara geçen Kızıldere’de, öldürülen Cihan Alptekin’in annesi Ayşe Alptekin de, aradan geçen 43 yılın acısını yüreğinde taşırken; önceki yılın 5 Şubat’ında yaşamını yitirmiş ve oğlunun yanında toprağa verilmişti.

            Aradan geçen 46 yıla karşın dost, akraba ve arkadaşları tarafından unutulmayan Alptekin, Çayan ve arkadaşları her yıl olduğu gibi bu yıl da, Cihan Alptekin’in Rize’nin Ardeşen ilçesi Yeniyol (Oce) Köyündeki mezarı başında anıldı.

            Anma için Artvin, Hopa, Kemalpaşa, Trabzon, Rize ve ilçelerinden gelenler, Yeniyol Köyü girişinde toplanan akraba ve dostları ile birlikte topluca araçlarla Alptekin’in mezarının bulunduğu bölgeye gitti.

            Anma programı nedeniyle jandarma ekipleri de Yeni Yol Köyü girişinde güvenlik önlemi aldıktan sonra, anmaya gelenleri kimlik kontrolünden geçirerek rutin arama çalışması yaptı ve anmanın yapıldığı köy ve civarında güvenlik önlemi aldı.

IMG-20180330-WA0020

            Kalabalık Anma

            Cihan Alptekin ve Kızıldere katliamı için her yıl olduğu gibi bu yıl da mezarı başında düzenlenen Ardeşen’in Yeniyol Köyü’ndeki anma törenine CHP, ÖDP, EMEP, ESP, Birleşik Haziran Hareketi, Öğrenci Kolektifleri, Halkevleri üyeleri, akrabaları ile arkadaşlarının bulunduğu kalabalık bir topluluğun katıldı.

            Anmada konuşan dostları, “Kızıldere, ‘Devrimci dayanışma,yan yana duruşun ve birlikteliğin’, 1972 yılında canlarını ortay koyarak uyguladıkları günün adıdır. Bugün bu dayanışma ve birlikteliğe dünkü kadar ihtiyacımız vardır. Onlara sözümüz var” şeklinde ifadeler kullandılar.

            Anma nedeniyle ÖDP Rize İl Başkanı Devrim Şahinbaş da, Türkiye tarihindeki karanlık katliamların, ülkenin aydınlık geleceğine vurulmuş darbeler olduğuna işaret etti.

            Alptekin’in Yeniyol Köyü’ndeki mezarı, 2013 yılında arkadaşları tarafından yeniden düzenlenerek, anıt mezar haline dönüştürülmüştü.

IMG-20180330-WA0019

            2007’deki Anmaya Dava

            Bilindiği üzere, 2007’deki anma nedeniyle, Hopa olaylarının olduğu 2011’de 48 kişiye 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle; ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ ve ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlamalarıyla, Rize Cumhuriyet Savcısı Mustafa Gökhan Yumrutaş tarafından dava açılmıştı.

            Anma sırasında, “Cihan Alptekin ölümsüzdür”, “Kızıldere son değil, savaş sürüyor”, “Amerikan uşakları, iktidarın haydutları” şeklindeki sloganlar da davanın gerekçeleri arasında yer almıştı. Açılan davada bugüne kadar herhangi bir sonuç çıkmaması da dikkat çekti.

            Kızıldere’de katledilen Cihan Alptekin, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı için bu güne kadar kesinleşmiş herhangi bir yargı kararı bulunmadığı buna karşın, Rize’de 2011’de açılan davaya gerekçe olan suçlamaların ‘hukuki gerekçelerden yoksun’ olduğu kaydedildi.

IMG-20180330-WA0014

            Kızıldere’de Ne Oldu?

            Bilindiği gibi 1972’deki 12 Mart muhtırasından sonra yakalanan 68 kuşağının devrimci önderlerinden ve THKO kurucularından Deniz Gezmiş ile Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972’de; THKP/C kurucularından Mahir Çayan, Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Dev-Genç MYK üyesi Hüdai Arıkan, THKO kurucularından Cihan Alptekin, Fatsalı Nihat Yılmaz, öğretmen Ertan Sarıhan ve Ünyeli Ahmet Atasoy, Ünye’deki NATO üssünden 2 İngiliz ve bir Kanadalı radar teknisyenini kaçırdı.

            Kendilerini, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere’de bekleyen Dev-Genç Genel Sekreteri Sinan Kazım Özüdoğru, SBF Öğrenci Derneği yöneticisi Sabahattin Kurt, THKO’dan Ömer Ayna ve ‘Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü’nün kurucusu olarak aranan Üsteğmen Saffet Alp’le buluştular.

            Bir araya gelen grup, Kızıldere’deki köy muhtarının evinde saklanırken; helikopter destekli güvenlik güçleri, köydeki işbirlikçilerin ihbar üzerine evi buldu ve kuşattı.

            Köylülerin iddialarına göre NATO askerleri de kuşatmayı destekledi.

            İçeridekiler, ellerindeki rehineleri dışarıdaki kuşatma birliklerine gösterdiler fakat bilinmeyen bir sebeple güvenlik güçleri rehinelere önem vermedi.

            Grup lideri Mahir Çayan, güvenlik güçleriyle iletişime geçmek için çatıya çıkıp, ‘biz bu yola dönmek için değil ölmek için geldik’ şeklinde bir konuşma yaparken; makineli tüfeklerle yaylım ateşi başladı ve çatıdaki Mahir Çayan kafasına isabet eden bir mermiyle orada öldü.

            Daha sonra devam eden çatışma sonrasında evdekilerin tamamı öldürülürken; ağır yaralanarak yakalandığı ileri sürülen Üsteğmen Saffet Alp’in ise askerler tarafından daha sonra infaz edildiği iddia edildi.

            Evden ise sadece, çatışma sırasında evin altındaki samanlığa kaçan ve bugün HDP Milletvekili olan zamanın Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, sağ olarak kurtuldu.

IMG-20180330-WA0022

            Kimler Öldürüldü?

            Kızıldere’deki çatışmada öldürülenlerin isimleri, doğum tarihleri ve memleketleri ise şöyle:

“Mahir Çayan (1946, Samsun), Cihan Alptekin (1947, Rize-Ardeşen-Yeniyol-Oce Köyü), Hüdai Arıkan (1946, Denizli-Çivril), Ahmet Atasoy (1946, Ordu-Ünye), Ertan Sarıhan (1942, Ordu-Fatsa-Beyceli Köyü), Saffet Alp (1949, Kayseri), Sinan Kazım Özüdoğru (1947, Sivas-Şarkışla-Ortaköy), Sabahattin Kurt (1949, Van), Nihat Yılmaz (1937, Ordu-Fatsa-Bozdağı Köyü) ve Ömer Ayna (1952, Diyarbakır).”

            İlk Kontrgerilla Katliamı!

            Bu olay Türkiye siyasi tarihine, devletin içerisinde yer edinen ve daha sonraları büyük tartışmalara yolacak kontrgerillanın ilk ve en önemli eylemi olarak geçti.

            Zira Kızıldere katliamından sonra o dönemde adları sıkça kontrgerilla eylemleriyle anılan ve Ankara Merkez Komutanlığından Tümgeneral olarak emekliye ayrılan Tevfik Türüng’ün yönettiği ‘Kızıldere katliamı’ operasyonuna ayrıca MİT görevlileri Hiram Abas ve Mehmet Eymür’ün de katıldığı biliniyor.

            Türüng’ün adı, 1963 yılında Albay Talat Aydemir öncülüğünde gerçekleştirilmek istenen darbede de geçiyordu, 2008’de 93 yaşında öldü.

            Bay Pipo olarak anılan ve Amerika’da eğitim gören MİT’çi Hiram Abas ise 26 Eylül 1990’da uğradığı saldırı sonrasında öldürüldü.

            MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı olan Mehmet Eymür, 9 Mart 1971 darbe teşebbüsünden sonra MİT’te Hiram Abas’la birlikte Ziverbey’de 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün’ün emrinde çalıştı. MİT’te çeşitli görevlerde bulunan Eymür, emekli olduktan sonra Washington’a yerleşti ve daha sonra yurda döndü. Eymür daha sonra, faili meçhul cinayetlere ilişkin, aralarında Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 19 sanık hakkında açılan davada, tanık olarak dinlendi ve mahkemeye önemli belgeler sundu.

Reklam
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERDOĞDU: “OVP’DE KRİZ VAR, ÇÖZÜM YOK”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak’ın açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı”4 ana başlıkta toplayarak...
İnsanlık dersi:  Hasta köpeği sırtlayıp 500 metre ötedeki  veterinere götürdü
Körfez’de sokakta hastalanan bir köpeği gören vatandaş, sırtına aldığı köpeği veterinere kadar taşıyarak tedavi ettirdi. Olay Körfez Mimar Sinan Mahallesi...
Gecikmiş adalet adalet midir?
Yargıtay 16. Ceza Dairesi,  CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekili seçildikten 3 ay sonra tahliyesine karar verdi. MİT TIR’ları davasından yargılanıp ...
HDP’Lİ BAŞ’TAN FATİH ALTAYLI’YA: 24 SAAT O ŞANTİYEDE ÇALIŞSIN ŞUAN ALDIĞI MAAŞI CEBİMDEN VERECEĞİM
İşçiler sudan sebeplerle ayaklandı’ diyen gazeteci Fatih Altaylı’ya bir sert tepki de HDP’li vekil Erkan Baş’tan geldi. Halk TV’de Çağlar...
400 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BEKLERKEN, ÖĞRETMEN AÇIĞI 117 BİNİ GEÇTİ
Gürer: 400 bin öğretmen atama beklerken, öğretmen açığı 117 bini geçti  Bakan Selçuk’un CHP Milletvekili Gürer’in önergesine verdiği yanıt, ülkemizde öğretmen açığı ve atanamayan...
HDP Milletvekilleri Metris Cezaevi’nde: İşçiler derhal serbest bırakılmalı
HDP Milletvekilleri Metris Cezaevi’nde: İşçiler derhal serbest bırakılmalı   HDP Milletvekilleri Erkan Baş, Meral Danış Beştaş, Dilşat Cambaz, Oya Ersoy,...
TÜRKİY’NİN DEMOGRAFİK YAPISINA MÜDAHALE
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığının değeri dörtte üç düştü. Yani yüzde yetmiş beş kıymetsizleşti. Ekonomik krizin bedeli budur. %75..! Recep Tayyip Erdoğan...
Koruma Kurulu santral projesine ‘dur’ dedi
Biyokütle enerji santralı kurulması planlanan Büyükorhan’ın Karaağız Mahallesi’nde yapılan incelemede, korunması gereken taşınmaz kültür varlıklarının tespit edildiği ve projenin uygun...
Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Vaşak Pülümür İlçesi Kırdım Bölgesinde Fotoğraflandı
Bir firmada çalışan Muzaffer Akyüz, Pülümür ilçesine bağlı Kırdım bölgesinde dünyada ve Türkiye’de birinci derecede koruma altında bulunan vaşağı fotoğrafladı....
CHP’den Eğitime 12 Soruna 12 Çözüm Önerisi!
Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanlığı Tarafından Yapılan Yazılı Açıklamada, Eğitim-Öğretim Yılında Yapılması Gerekenlere Dikkat Çekildi… (Haber Merkezi-Filiz ŞAN)-  ...
Bilimsel ve Laik Eğitim Vurgusu…
Eğitim Öğretim Sorunlarının Yanında Öğretmenlerin Sorunları da Çözümlenmeli… Cumhuriyet Halk Partisi Rize il Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, dün başlayan yeni...
Atatürk’ün mirası AOÇ’ni yediler doymadılar. Şimdi de gözlerini Atatürk’ün İş Bankasındaki hisselerine diktiler.
Katar Emirinden alınan saray uçağını unutturmak isteyen ve 3.Hava Limanı inşaatında Ortaçağ şartlarında çalıştırılan işçilere sırtını dönen tek adam gündemi...
Fatih Altylı’dan bir utanç yazısı
Habertürk’ün sözde köşe yazarı Fatih Altaylı, üçüncü hava limanında hak arayan işçilerin direnişine, “sudan bir sebeplerden” işçilerin ayaklandığını belirleterek, “4...
Çocuk işçiliği yasaklanmalı, çocukların yeri okullar olmalı
Çocuk işçiliği yasaklanmalı, çocukların yeri okullar olmalı  Okullar açıldı, çocuklar yeni eğitim-öğretim yılına başladı.  Ne yazık ki, bazı çocuklar için...
“AKP, TÜM TÜRKİYE’DE EMEKÇİNİN KANINI EMİYOR”
CHP HEYETİNİN 3. HAVALİMANI İNŞAATINA GİRMELERİNE İZİN VERİLMEDİ CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 3. Havalimanında yaşanılan gelişmelerle ilgili İstanbul...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ