Plastik poşeti para karşılığı satmaya başlayan AKP – Tek Adam Yönetimi İngiltere’den 80 bin ton plastik çöp satın aldığını biliyor muydunuz?

İşte Yeni Yaşam Gazetesi Ekonomi Servisinin konuyla ilgili araştırma yazısı:      

Çin’in çöp satın almaktan vazgeçmesinden sonra, Türkiye İngiltere’den çöp alan ülkeler arasında ikinci sıraya yükseldi. Ancak buna karşı halktan bir itiraz yok

Türkiye, Kasım 2017-Ekim 2018 döneminde İngiltere’den 80 bin ton plastik çöp aldı. İngiltere’den Türkiye’ye gönderilen çöpler bir yıl öncesine kıyasla yüzde 33’lük bir artış anlamına geliyor. Böylece Türkiye, Malezya’nın ardından İngiltere’nin en çok plastik çöp gönderdiği ikinci ülke konumuna yükseldi. Bu artışın temel nedeni Çin’in aldığı kararlara dayanıyor. Son yıllarda İngiltere ürettiği plastik çöplerin büyük bölümünü Çin’e gönderiyordu. Sadece üç yıl önce İngiltere’den Çin’e giden plastik ambalaj, bardak ve benzeri çöplerin miktarı yarım milyon ton seviyesindeydi. Çin İngiltere’nin bir yılda ürettiği çöplerin üçte ikisini alıyordu. Ancak 12 ay önce Çin ülke dışından çöp alınmasını yasaklayan bir yasa çıkardı. İngiltere’deki geri dönüşüm şirketleri o dönemde Çin’in bu adımının bir milat olacağını, İngiltere’de plastik dağları oluşacağını söylemişlerdi.

Türkiye ikinci

Çin’in plastik alımını durdurduğu Kasım 2017’den Ekim 2018’e kadar olan dönemde İngiltere 611 bin ton plastik çöpü yurtdışına gönderdi. Bu dönemde yurtdışına giden çöpün miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 geriledi. Çin’in denklemden çıkmasıyla İngiltere’nin plastik çöplerini almaya başlayan başlıca ülkeler ise Malezya ile Türkiye oldular. Ülkeler plastik çöpleri alıp geri dönüştürerek kâr elde edebildikleri için yurtdışından plastik alımını tercih edebiliyor. Malezya 2017-2018 döneminde İngiltere’den plastik çöp alımını yıllık bazda yüzde 68 artırarak 105 bin tona çıkardı. Türkiye ise İngiltere’den bir önceki yıla göre yüzde 33 daha fazla plastik çöp alarak toplam miktarı 80 bin tona çıkardı. Üçüncü sırada yer alan Polonya ise üçüncü sırada yer alsa da, İngiltere’den aldığı plastik çöpü bir miktar azalttı. Yeterli geri dönüşüm sanayine sahip olmayan Türkiye’nin bu katar plastik çöp alması İngiltere’de bile şaşkınlığa yol açtı. Malezyalılar “Malezya dünyanın çöplüğü değil. Plastik çöp alımı bir an önce durdurulmalı” diyor. Türkiye’de ise henüz buna benzer bir ses yükselmiş değil.

Kaynak:
Yeni Yaşam Gazetesi
http://yeniyasamgazetesi.com/