Cumhuriyet gazetesi eski finans editörü Pelin Ünker’e, tüm dünyada siyasetçilerin ve patronların vergi kaçınmak için yaptıkları para transferlerine adı karışan eski Başbakan Binali Yıldırım ve Oğullarının adının karıştığı  ‘Paradise Papers’ haberleri nedeniyle hapis cezası verildi.

Kamu görevlisine hakaret’ suçu nedeniyle ‘suçun işleniş şekli, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen neticenin ağırlığı, sanığın kastı ve kastının yoğunluğu’nu birlikte değerlendirerek Ünker’e  8 bin 660 TL para cezası ayrıca iftira’ suçu nedeniyle de  1 yıl 1 ay 15  gün hapis cezasına çarptırılan Ünker’in cezasında ertelemeye de gidilmedi. 

YALANLANMAYAN SÖZ KONUSU HABERE ALEL ACELE YAYIN YASAĞI GETİRİLMİŞTİ. 

SÖZ KONUSU HABERDE  PARADİSE PAPERS BELGELERİNDE; YILDIRIM’IN OĞULLARINI N 5, DAYISININ 2, YEĞENİNİN 4 ŞİRKETİNİN ADI GEÇİYORDU

50 ülkeden 120’den fazla politikacı ile çok sayıda iş insanının offshore hesaplarıyla ilgili Paradise Papers belgeleri adı verilen ve toplam 13 milyon 400 bin belge dünya genelinde 96 basın-yayın kuruluşu tarafından incelenerek yayımlandı. Türkiye’de Cumhuriyet’in yayımladığı belgelerle birlikte Türkiye’den ise Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarının 5, dayısının 2, yeğeninin yöneticisi olduğu 4 şirket bulunduğu ortaya çıktı.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM YALANLAMADI

Başbakan Yıldırım, Paradise Papers belgeleri ile ilgili soru üzerine, “Siyasete başlarken çocuklarıma bir tavsiyem oldu. Devletle hiçbir zaman iş yapmayacaksınız. Yakınına bile yaklaşmayacaksınız. Devletin bankalarından kaynak kullanmayacaksınız” dedi.

Söz konusu şirketlerin varlığını yalanlamayan Başbakan Yıldırım, denizcilik sektörünün küresel bir iş olduğunu ifade ederek, “Bunun gizli saklı bir tarafı da yok” dedi.

AKP OYLARIYLA ARAŞTIRMA ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

CHP’nin Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarıyla ilgili verdiği off-shore araştırma önergesi MHP’nin desteğine rağmen AKP oylarıyla reddedildi.

HABERE ERİŞİM ENGELLENDİ

Cumhuriyet’te yayımlanan ve Paradise Papers belgeleri arasında yer alan diğer haberlerin hiç biri hakkında engelleme kararı alınmazken, 13 milyon 400 bin belge arasında titiz bir çalışma yapılarak haberleştirilen ve Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarına ait şirketlerin yer aldığı, cumhuriyet.com.tr’de “Sülale boyu off-shore… Paradise Papers’tan Binali Yıldırım ve oğulları çıktı” ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak ile kardeşi Serhat Albayrak’a ait belgelerin yer aldığı “Off-shore kardeşler… Kayıtlardan damat bakan Albayrak çıktı” başlıklı haberler mahkeme kararı olmadan ve hiç bir bildirim yapılmadan erişime kapatıldı.

Yolcuhaber olarak, Pelin Ünker’in hapis ve para cezası aldığı söz konusu haberin Cumhuriyet Gazetesi’nde yer almamasına  bir anlam veremedik.