fft256_mf24147316

Dün Adana’nın Sarıçam ilçesindeki Hacı Ömer Sabancı Sanayi Bölgesinde ki  bir fabrikanın çatısında onarım yapmak için bindikleri vinç sepetinden düşen 6 işçiden 2’si yaşamını yitirdi, 4’ü yaralanmıştı.

Konuyu CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen bir soru önergesiyle TBMM  gündemine taşıdı.

Adana CHP Milletvekili Türkmen’in çiçeği burnunda Bakan Julide Sarıeroğlu’na yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesi şöyle:

BU CİNAYET KAYITLARA YİNE “İŞ KAZASI” OLARAK GEÇTİ

Elif Doğan TÜRKMEN; “bir fabrikanın çatı kaplamasını yapmak için 2 kişilik sepetli vinçe 6 kişi bindirilerek çıkartılmış ve halatın kopması üzerine 10 metreden yere çakılan 6 işçiden 3’ü hayatını kaybetmiş, 3’ü ağır yaralı olarak hastanelere kaldırılmış ve bu cinayet kayıtlara yine “iş kazası” olarak geçmiştir” dedi.

Türkmen, Bakan’dan şu sorularına yanıt istedi:

  • AKP Hükümetlerinin göreve geldiği 2002 tarihinden itibaren Adana’da kaç iş kazası meydana gelmiştir? Bunlardan kaçı ölümle, kaçı yaralanmayla sonuçlanmıştır?
  • 2002 yılından itibaren meydana gelen iş kazalarından kaçı kayıtlara “işçi hatası” olarak geçmiş, kaçında sorumlular tespit edilip cezalandırılmıştır?
  • Sizce, Türkiye’nin ölümlü iş kazalarında dünya sıralamasında 3. olmasının nedeni yasal yetersizlikler mi, denetim eksikliği midir?
  • Bakanlığınız döneminde bu cinayet gibi kazaları önlemek için ne tip önlemler almayı düşünüyorsunuz?

Bir daha böyle acılar yaşanmaması temennisiyle, bu elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileyen Türkmen yaralı işçilerimize de acil şifalar diledi.