Genç ve dinamik yapısıyla Türkiye’nin en gözde şehirleri arasında sayılan Eskişehir, kurtuluş yıl dönümüne özel olarak düzenlenen Ford Otosan Eskişehir Yarı Maratonu’na ev sahipliği yaptı. 21K olarak belirlenen ve Ulus Anıtı önünden başlayan yarı maraton için Türkiye’nin dört bir yanından gelen 2 bine yakın sporcu Eskişehir’in Kurtuluşu için koştu. Maraton başlangıcını Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü yaparken, maraton boyunca renkli görüntüler ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünde düzenlenen Ford Otosan Eskişehir Kurtuluş Yarı Maratonu’ büyük bir katılım ile gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanından 2 bine yakın sporcunun katılımıyla gerçekleşen maraton Ulus Anıtı önünden Başkan Büyükerşen’in startı ile başladı. Sporcular İstasyon Caddesi üzerinden Ali Fuat Güven Caddesi’ni takip ederek Atatürk Bulvarı güzergahını takip etti. Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içerisinde Ulusal Egemenlik Bulvarı’nı geçen sporcular, maraton boyunca renkli görüntüler verdi. Maraton boyunca 21K, 10K, paralimpik maraton ve vatandaşların katıldığı halk koşusu gerçekleştirildi.

21K kategorisinde kadınlarda, Elif Dağdelen birinci, Sebahat Akpınar ikinci, Sümeyye Erol ise üçüncü oldu. Erkeklerde ise Geyate Fısseha Gelaw birinci, Fetene Alemu Regasa ikinci, Resul Çevik ise üçüncü oldu. 10K kategorisinde kadınlarda Demet Dinç, Meryem Kılınç Gündoğdu ve Hülya Ant kürsüye çıkarken, erkeklerde Ercan Savaşan birinci, Umut Çakar ikinci, Mertcan Zile de üçüncü oldu.

Ödül töreninde konuşan Başkan Büyükerşen maratona destek veren tüm kurum ve özel firmalara teşekkür ederken “Şehrimizde bugün Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce sporcuyu ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünden beri Sazova’da devam eden etkinlikler ile maraton adeta bir festival havasında geçti. Bizler Eskişehirliler olarak sporcularımızı kentimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Umarım onlar da spor aktivitelerinin yanı sıra kalan zamanlarda şehrimizde güzel vakit geçirmişlerdir. Maraton boyunca gördüm ki Atatürk’ün dediği gibi sporcularımızın hepsi birbirinden zeki, çevik ve ahlaklı. Tüm sporcularımıza emekleri dolayısıyla teşekkür ediyorum” dedi. İlk olarak kadın sporcuların ödüllerini takdim eden Başkan Büyükerşen “Kadınlar hor görülmeye, dışlanmaya, şiddete ve öldürülmeye değil, dünyaya kattıkları tüm güzellikler için bu şekilde ödüllendirilmeye laiktir” sözü büyük alkış aldı.

Başkan Büyükerşen’in ardından sporcuların ödüllerini Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, Türk atletizminin önemli isimlerinden Mehmet Terzi, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları verdi. Başkan Büyükerşen maratonun düzenlenmesinde büyük emekleri olan Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Serhan Tufan ile Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkililerine teşekkür plaketi verdi.