RTÜ Personeli İçin Güneysu Deresi Yatağına Yapılan Lojmanlar İçin Su Taşkınları, Sel ve Heyelanlara Karşı Önlem Dahi Alınmamış…

Ömer Şan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rize’de yine skandal gibi bir açılış yaptırıldı. Neredeyse her yıl meydana gelen ve şiddetli yağışların neden olduğu sel, heyelan ve su baskınları sonrası gündeme gelen dere yataklarına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da adını taşıyan Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) tarafından lojman yapıldı.

Çevrecilerin, dere yataklarındaki ‘devlet ve kamu kurumlarının yapılaşmalarına, ‘ders alınmıyor’ diye tepki göstermesine karşı Erdoğan’ın, der yatağındaki lojmanların da açılışını yaptığı ortaya çıktı.

Bazı açılış, inceleme ve ziyaretler için geçen hafta sonu Rize’ye gelen ve ‘ana-baba ocağım’ dediği Güneysu ilçesinde konakladıktan sonra burada toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, kendi memleketinde, dere yatağına yapılan ve adına ‘Güneysu Konakları’ denilen lojmanların da açılışı yaptırıldı.

Açılış töreninde, yatırım tutarı 1 milyar 103 milyon lira olan 28 adet projenin toplu açılış töreni nedeniyle bir araya geldiklerini belirten Erdoğan, RTEÜ tarafından inşa edilen Güneysu Konaklarının, 200 milyon liralık yatırımla hayata geçirildiğini, resmen hizmete açılan bu konakların şehre ve ülkeye yakışan bir eser olduğunu söyledi.

Üniversitede görev yapacak hocaların, bu güzel konut alanında huzurla hayatlarını sürdüreceklerine, şehre ve ülkeye hayırlı hizmetlere imza atacaklarına inandığını anlatan Erdoğan, “Artık hocalarımız şunu söyleyemeyecekler, ‘Rize’ye gelelim de Rize’de doğru dürüst kalabileceğimiz bir yer var mı?’ Şimdi işte RTEÜ’nin vakfı, yapmış olduğu hazırlıklarla ‘Buyurun size kalacağınız yer’ dedi. Konutuyla okullarıyla tüm sosyal donatı alanlarıyla inşallah hocalarımızı burada ağırlayacağız” diye konuştu.

            Dere Yatağının Ortasında!

Oysa, Rize’deki RTEÜ personeli için yapılan 31 bloklu lojmanlar, dere yatağının tam ortasına inşa edildi. Dere yataklarının bu şekilde imara açılmasına tepki gösteren çevreciler, bölgede daha önce afet sonucu yaşanan can kayıplarından ders alınmadığına dikkat çektiler. Ayrıca yetkililer, dere yatağına yapılan bu lojmanların dere ve dağ yamacı taraflarında, sel, heyelan, taşkın vb gibi afetler için de hiçbir önlem alınmadığına dikkat çektiler.

            Dere Yatağına Su Parkı
            İlçenin adını aldığı ve 6 ayrı ufak derenin, Gürgen Deresi’yle buluşmasından meydana gelen Güneysu Deresi yatağının daraltılıp iki duvar arasına alınmasıyla kazanılan dere yatağında yapılan ve adına, ‘Toplu Konut Yerleşkesi’ denen, yeni adıyla da ‘Güneysu Konakları’ olarak anılan lojmanlar için derenin doğal taş yatağı da beton dökülerek yaklaşık 1 kilometrelik kısmı setler halinde döşendi ve adeta su parkı oluşturuldu.
Yerleşkedeki 30 blokta, 60 adet 2+1, 420 3+1 olmak üzere 480 daire yer alırken 1 blok ve 28 daireden oluşan bir de misafirhane binası bulunuyor. Ayrıca her blokta 16 araçlık kapalı otopark yer alıyor.

            Uyarılar Dikkate Alınmadı
            RTEÜ Geliştirme Vakfı tarafından yapılan ve üniversiteye kazandırılacak projenin, bitirildiğinde üniversite personeli için ‘cazip’ bir yaşam merkezi ve ‘bilimsel’ çalışma ortamına sahip olacağı ifade edilirken; aylardır da kamuoyunda tartışılıyordu.
Bölgede hemen her yıl şiddetli yağışların neden olduğu sel, heyelan ve taşkınlar sonrası gündeme gelen dere yataklarının imara açılması ve yerleşim alanı olarak düzenlenmesi uyarılarının dikkate alınmamasına çevreciler bir kez daha tepki gösterdi.

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi ve Yüksek Elektrik Mühendisi Ahmet Ali Kork, yaşanan sel, heyelan ve taşkınlardan ders çıkarılmadığına dikkat çekerek, “Özellikle devlet kurumları, belediyeler ve idarenin bu konudaki duyarsızlığından dolayı özel işletme sahipleri ve vatandaşlar da aynı yöntemi izlemekte, gelişigüzel yapılaşmalar olmakta. Bununla birlikte de maalesef can kayıpları yaşanmaktadır” dedi.

            ‘Sorumlusu İzin Veren!’
            Bölgedeki HES ve taşocağı çalışmalarının vadilere geri dönüşümsüz zararlar verdiğine dikkat çeken Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Acar, başta valilik, kaymakamlık ve belediyeler aracılığıyla, yer ve alan/arsa sıkıntısı çekilen bölgede özel işletmeler ile vatandaşların da dere yatakları üzerinde yapılaşmasına izin verildiğine dikkat çekti.
Bu çalışmalarla dere yataklarının imara açıldığına vurgu yapan Acar, “Zira bölgede ‘dere ıslahı’ adı altında yapılan çalışmalarla yaklaşık 15-20 yıl önce önemli oranda debileri bulunan derelerin yatakları daraltılarak 3-5 metreye sığdırılmaya çalışıldı. Bu uygulamalarla, bölgedeki sel ve heyelan felaketlerinde can ve mal kayıpları yaşandı. Bundan sonra yaşanacak sorumluları da bu yapılanmalara izin verenler olacaktır” dedi.

            Valilik Yıkım Kararı Almıştı

Öte yandan bir süre önce Rize Valiliği, bölgede dere yatakları üzerinde vatandaşlar ve bazı özel işletmeler tarafından yaptırılan ve yapımı devam eden binalar nedeniyle özellikle Fırtına Vadisi üzerinde bulunanlar için yıkım kararı almış ve bu kapsamda 32 ayrı yapının yıkımı gerçekleştirilmişti.

            Devlet Dere Yatağında
            Bu arada, Rize’deki Çaykur Didi Stadyumu ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binaları başta olmak üzere, Güneysu Deresi yatağının içerisinde Türk Telekom Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Salarha Vadisi üzerinde yer alan Rize Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi de tam olarak dere yatağının ortasında inşa edildiği biliniyor.

            RTEÜ Geliştirme Vakfı

Dere yatağındaki lojmanları yaptıran RTEÜ Geliştirme Vakfının Onursal Başkanlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurucular Kurulu Başkanlığını TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman, Mütevelli Heyeti Başkanlığını ise eski AKP Milletvekili Nusret Bayraktar yapıyor.

Vakfın Mütevelli Heyetinde ise kamuoyunun yakından tanıdığı isimler var. Başkanvekili Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Av.Harun Mertoğlu, İşadamı Ali Kopuz, AKP eski Milletvekili işadamı A.Kadir Kart, Cengiz Holding sahibi Mehmet Cengiz, MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ile Bilal Erdoğan da heyette yer alan isimler arasında.