AKP’nin, zarar ediyor gerekçesiyle satışa çıkarıp yandaşa peşkeş çektiği kamuya ait fabrika ve arsaların çoğunun üzerine AVM’ler yapıldı.

İşte, üretime hiç bir katkısı olmayan bu yağmayla ilgili derlediğimiz bir kaç küçük örnek:

Ankara’daki bu yerde Et Balık Kurumu’nun tesisleri vardı. AKP iktidarı Et Balık Kurumunu zarar ediyor bahanesiyle sattı. Et Balık Kurumunun tesisleri yıkıldı yerine  AnkaMaal adındaki AVM  ile yıldızı bol bir otel yapıldı.

Adana’da 43 bin 525 metrekarelik TEKEL Sigara Fabrikası yerine 3 AVM yapıldı. Fabrika, 2008’de British American Tabacco (BAT) şirketine satıldı. BAT da araziyi 3 Aralık 2014’te bir firmaya sattı. Kent merkezindeki 40 dekarlık alan üzerine AVM yapıldı.

İstanbul Zincirlikuyu’daki Karayolları bina ve arsası satıldı ve buraya da alışveriş merkezi ile rezidans yapıldı.

Samsun Sigara Fabrikası satıldı ve yerine Bulvar Samsun AVM yapıldı. Mecidiye ve Gazi caddeleri ortasında yer alan Bulvar Samsun, 17 bin 400 metrekarelik bir alan üzerine kuruldu.

Malatya Tekel Sigara Fabrikası’nı satın alan firma, 43 dönüm üzerine AVM yaptı. Fabrika, özelleştirme kapsamında, 2008 yılında BAT’a satılmıştı. BAT da burayı 2011 yılında 20 milyon dolara özel bir firmaya sattı.

Çanakkale’de Tekel Kanyak Fabrikası satıldı ve yerine “17 Burda” adıyla AVM yapıldı. Fabrika 2003 yılında kapatılmıştı.

Özelleştirme İdaresi tarafından Kepez Belediyesi’ne devredilen, Kepez Belediyesi’nin de merkezi Hollanda’da bulunan Multi Turkmall adlı şirkete sattığı 480 bin metrekarelik Sümerbank Dokuma Fabrikası arazisine yapılacak AVM yargıdan döndü. Fabrika müzeye dönüştürülecek.

Ankara yolu Karapınar mevkiinde bulunan Et Balık Kurumu’nun 60 dönümlük arazi ve fabrikası satıldı ve yerine AVM ve konut inşa ediliyor. 35 iş yeri ile faaliyetini sürdüren Et ve Balık Kurumu’nun bugüne kadar 18 işletmesi satıldı, 5 adedi bedelsiz olarak resmi kurumlara devredildi, 3’ü de kapatıldı.