CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Ülkede, hiçbir dönemde yaşamadığı kadar yeni para basımına tanık oluyoruz. Piyasada dolaşan paranın neredeyse 3’te 1’i yeni basılmış para. İlk defa bu kadar kısa bir sürede bu kadar yüklü bir para basımı gerçekleşiyor” dedi.

İnsanların evlerine kapandığı günlerde özellikle gıdada bir talep patlaması yaşandığına dikkat çeken Erdoğdu, Türkiye’nin son günlerde şimdiye kadar görülmemiş miktarda piyasaya para enjekte edildiğine işaret ederek şöyle dedi:

“Ülkede hiçbir dönemde yaşamadığı kadar yeni para basımına tanık oluyoruz. Piyasada dolaşan paranın neredeyse 3’te 1’i yeni basılmış para. İlk defa bu kadar kısa bir sürede bu kadar yüklü bir para basımı gerçekleşiyor. Belli ki bu yaz bu şekilde geçecek. Bu kadar hızlı artıştan tedirgin olmak lazım. Bu, daha yukarıda bir enflasyon ve daha yüksek bir kamu borç stoku demek. Merkez Bankası’nın bilanço genişlemesi ile talebi artıran kredi genişlemesi enflasyonu artırmaya devam edecek. Tüm bunları alt alta koyduğumuzda uzun sürecek bir çift haneli enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya kalacağız.”
İktidarın ekonomideki durgunluğu aşmak için olağanüstü düşük faiz uygulanması için bankalara baskı yaptığını bildiren Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:

“Ülke olarak finansal baskılama dönemindeyiz. Merkez Bankası’nın düşük faiz politikası devam ederse mevduatlar; döviz, konut gibi başka alternatiflere kayar. Bankalar da bu durumu bu şekilde sürdürürse zorlanacakları son derece açık. Bu kadar parasal genişleme-kredi genişlemesi hesaba katılırsa Covid-19 sonrası hiç parlak görünmüyor. Enflasyon resmi olarak yıllık bazda 11,3 iken TL’yi koruyacak faiz, banka mevduatında yıllık net yüzde 7. Bu sürdürülemez. Sürdürülmeye kalkarlarsa slumpflasyon yani sürünme hali devam eder.”

ÜCRETLİ EZİLMEYE DEVAM
Erdoğdu, memurların 2019’un ilk 6 ayında yüzde 1,01, ikinci altı ayında da yüzde 1,49enflasyon farkı aldığını da hatırlatarak, “ Memurlar için yüzde 0,56 enflasyon farkı oluşmuş durumda. Haziran enflasyonu ile beraber memurların alacağı enflasyon farkı netleşmiş olacak. Pandemiden sonra simit bile 1,5 TL’den 2 TL’ye çıkmışken iktidar 5 aylık enflasyon farkı olarak yüzde 0,56’yı memuruna reva görüyor. Kısacası ücretliler düşük ilan edilen enflasyon ile ezilmeye devam ediyor. İktidar tüm olumsuzluklar içinde hala seçimlerde vatandaşın kendisini desteklemesini bekliyor. İlk yapılacak seçimde bunlar gidecek ve ülke gerçek rakamlarla hazırlanacak reçetelerle tüm bu olumsuzlukları giderecek” diyerek açıklamasını tamamladı.